Zdanění církevních restitucí je o krok blíž. Komunisté uspěli. Bělobrádek se zlobí

05.09.2018 15:30

Zdanění peněžitých náhrad církvím za majetek, který jim stát nevydal v restitucích, Sněmovna možná schválí. Předlohu KSČM, která by zdanění náhrad zavedla, podpořil dnes ústavně právní výbor navzdory výhradám kritiků ohledně pravděpodobné protiústavnosti. Schválení návrhu komunistických poslanců doporučil už dřív i garanční rozpočtový výbor, napsala ČTK.

Zdanění církevních restitucí je o krok blíž. Komunisté uspěli. Bělobrádek se zlobí
Foto: Vít Hassan
Popisek: Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek na sjezdu
reklama

Ústavně právní výbor chce o rok odložit účinnost předlohy, a to na leden 2020. Se souhlasem hlavního autora novely Vladimíra Koníčka (KSČM) to ve výboru prosadil jeho předseda Marek Benda (ODS). Podle něho je nutné v případě přijetí novely vytvořit prostor pro její posouzení před Ústavním soudem.

„Je vysoce pravděpodobné, že kolize s Ústavou tady je. Nejedná se o příjem, ale o náhradu,“ argumentoval proti předloze KSČM Marek Výborný (KDU-ČSL). Obdobně se vyjádřila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO), která jako jediná z přítomných poslanců ANO návrh komunistů nepodpořila. „Principy právního státu mají být zachovány, ať se děje, co se děje,“ zdůraznila. Podle Bendy je předloha politikum, „které má rozměr lásky nebo nelásky k církvím“.

Mikuláš Ferjenčík

  • Piráti
  • Právě jsem se vrátil z Parlamentu.
  • poslanec

Za revizi církevních restitucí se vyjádřil Jan Chvojka (ČSSD), piráti mají mít volné hlasování. Zatímco Jakub Michálek (Piráti) předlohu KSČM podpořil, další pirát Mikuláš Ferjenčík se hlasování podobně jako Válková zdržel. „Není vhodné přijímat zákony, u nichž je vysoká pravděpodobnost, že je Ústavní soud zruší,“ řekl Ferjenčík.

Komunisté podobně jako například premiér Andrej Babiš (ANO) pokládají výši náhrad za nadsazenou. Stát by zdaněním mohl podle zdůvodnění KSČM získat každoročně zpět zhruba 380 milionů korun z přibližně dvou miliard korun, které církvím posílá. Koníček vysvětlil, že stát by náhrady vyplácel podle smluv, které s církvemi uzavřel. Církve by ale musely zahrnout náhrady při podávání daňového přiznání mezi zdanitelné příjmy.

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek k tomu na sociální síti facebook poznamenal, že komunisté v podstatě podkopávají právní stát.

„A to je bohužel krutá realita současných dnů. A je možná nutné zmínit i to, že pro zdanění se vyslovili i Piráti. Si představte, že vám někdo ukradne auto (nebo třeba mobil, počítač, vlastně cokoliv). Policie je najde, majetek vám bude chtít vrátit. Ale vy nejdřív musíte zaplatit daň! Daň za to, že vám někdo vrátí ukradený majetek! Zaplatili byste ji? Přijde vám to spravedlivé? Mně teda ne!!“ napsal. 

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Zákon o majetkovém vyrovnání mezi státem a církvemi byl schválen v předminulém volebním období za vlády Petra Nečase (ODS). Počítal s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Za nemovitosti, které se podle zákona nevydávaly, mají církve během 30 let získat 59 miliard, navyšovaných o inflaci. Náhrady jsou vypláceny podle tohoto zákona od roku 2013.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

17:42 Nějaká soudružka se rozhodla, že ví, co je dobré, aniž by se ptala... Šichtařová vyrazila proti „dobrovolné“ směrnici EU

Známá ekonomka Markéta Šichtařová se vyjádřila na svém blogu na serveru iDnes.cz k tématu povinné ro…