Zdeněk Zbořil připomíná „pokrytcům“ nepěknou historii: Angličané na nás budou vymáhat poklekávání? Vždyť oni hajlovali před Hitlerem

03.07.2021 11:12

Politolog Zdeněk Zbořil se vyjádřil k poklekávání fotbalistů. „Je zde řada občanů, kteří si myslí, že to je velké pokrytectví,“ poznamenal bez obalu. Poté připomněl, že koloniální mocnosti, jako Nizozemci či Britové, řádily v různých částech světa, zdaleka nejen v dnešních USA, takže poklekávání v souvislosti s usmrcením Afroameričana Gorge Floyda otevírá Pandořinu skříňku. „Ten anglický postoj a postoj některých dalších Evropanů je skutečně až zrůdný,“ konstatoval Zbořil.

Zdeněk Zbořil připomíná „pokrytcům“ nepěknou historii: Angličané na nás budou vymáhat poklekávání? Vždyť oni hajlovali před Hitlerem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Fotbalové euro jede na plné obrátky, a vedle sportu se na něm řeší práva sexuálních menšin nebo poklekávání sportovců na podporu hnutí „Black Lives Matter“ neboli „Na životech černochů záleží“.

„Je zde řada občanů, kteří si myslí, že to je velké pokrytectví. Přeci ani v Maďarsku, ani v Českém království neexistovali, až na počátky dějin těchto zemí, otrokáři. Ale otrokáři a otrokářství bylo jako výnosný obchod produktem evropského kolonialismu, byla to součást obrovského rozvoje a bohatnutí Nizozemské východoindické společnosti do jihovýchodní Asie,“ poznamenal Zbořil v rozhovoru pro První zprávy.cz.

Součástí těchto koloniálních tradic bylo i oslabení Číny, kde dlouho hrály prim západní mocnosti – Velká Británie a Francie, které v této zemi způsobily chaos, když rozpoutaly opiové války. Občané britského království se po staletí podíleli na obchodu s otroky v různých částech světa.

V souvislosti s poklekáváním Zbořil připomněl, že v roce 1936 vzdávali angličtí fotbalisté čest i Adolfu Hitlerovi nacistickým pozdravem.

„Nesmíme zapomenout, že také anglické národní mužstvo na olympiádě v roce 1936 hajlovalo před Adolfem Hitlerem na jeho počest při nástupu, a to ještě netušili, že budou jednou z obětí rasově motivované expanze na západ i na východ Evropy,“ pravil Zbořil. „Ten anglický postoj a postoj některých dalších Evropanů je skutečně až zrůdný,“ dodal po chvíli.

Poté zopakoval, že koloniální mocnosti tvrdě potlačovaly případná povstání místních obyvatel jak v Africe, tak v Asii, a z britských pušek se na Indy střílelo ještě na počátku 20. století.

Zbořil se proto obává, že poklekávání ve jménu usmrceného Afroameričana George Floyda otevřelo Pandořinu skříňku.

reklama

autor: mp

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

17:17 „Hrozný, ta drahota.“ Ceny v Těšíně: Dvacetkrát víc Čechů pro maso a sýry. Poláci jenom pro pivo

Levné potraviny, benzín a další výrobky v Polsku. To je stále téma na českém břehu a proto ten polsk…