Že je V4 pro EU toxická? Novinářka se podivila nad tím, jak věci vidí západní elity

04.07.2019 16:20

Poté, co Frans Timmermans se nestane předsedou Evropské komise, se někteří čeští zastánci EU, konkrétně Tomáš Prouza, ozvali, jak je Visegrád toxická značka a jak jsme propásli příležitost podporovat své národní zájmy. Obecně je tzv. prozápadní orientace často omílaným heslem samozvaných liberálů. Právě o tom, jak se změnilo vnímání střední a východní Evropy sebou samými, píše v deníku Echo24 Lucie Sulovská.

Že je V4 pro EU toxická? Novinářka se podivila nad tím, jak věci vidí západní elity
Foto: Repro Youtube
Popisek: Bývalý místopředseda Evropské komise Frans Timmermans

Sulovská čerpá z této eseje bulharského politologa Ivana Krasteva. Ten komentuje tzv. neliberální obrat ve střední a východní Evropě těmito slovy: „Není velkou záhadou, proč imitace Západu, kterou si Východoevropané před třemi desetiletími dobrovolně zvolili, nakonec vedla k politickému nárazu.“ Dodává, že právě v tomto duchu nápodoby se nesla politická filozofie prvních dvou desetiletí po roce 1989. Ať už se to nazývalo  demokratizace, liberalizace, rozšiřování, konvergence, integrace, europeizace, cíl byl dle Krasteva stejný: stát se normálními, a normální je to, co je na Západě. „To, co dělá imitaci protivnou, není jen implicitní předpoklad, že napodobování je morální a lidské podřizování se modelu. Jde také o předpoklad, že středo- a východoevropské národy akceptují právo Západu hodnotit jejich úspěch či neúspěch při snaze žít podle západních standardů,“ říká. Krastev také tvrdí, že ideály Západu se nezdiskreditovaly v zemích postkomunistické Evropy, ale právě na Západě samotném. Spolu s tím, že tyto ideály se podstatně změnily od dob, kdy je střední a východní Evropa hodlala imitovat.

Anketa

Chcete předčasné volby?

17%
83%
hlasovalo: 10767 lidí

Sulovská pak zmiňuje, jak se tato snaha imitovat projevila při volbě předsedy Evropské komise: „Jen málo komentátorů hájilo kvality socialistického kandidáta Timmermanse, pro většinu z nich byl dobrou volbou prostě proto, že proslul tvrdostí vůči Visegrádu, nesnášejí ho vlády v Polsku a v Maďarsku, a – to především – dohodlo se (původně) na něm Německo a Francie, tedy Západ.“ A dodává, že lidé, kteří si obyčejně stojí za tím, že je možné, aby „náš hlas byl v Evropě slyšet“, byli v šoku, že tomu tak bylo. „V jejich vidění světa jsme měli právo pouze tiše akceptovat zákulisní dohodu západních zemí o Timmermansovi. Všechno ostatní je intergalaktická ostuda podtržená tím, že ve dvou zemích vládnou národní konzervativci a u nás kleptokrat. Jsme malí a hanební,“ vysvětluje Sulovská.

Novinářka se dále trefuje do kritiků Visegrádu, kteří tuto skupinu považují za „nekonstruktivní“ a „toxickou“ a tvrdí, že „nic nenabízí“. Visegrád prý nabízel své kandidáty, Maďarsko například podporovalo Bulharku Kristalinu Georgievu či Francouze Michela Barniera. Také dle Sulovské nacházel spojence i ve starých zemích EU. A nakonec se dohodli na Ursule von der Leyenové. „Dodejme, že Timmermans rozhodně nebyl samozřejmé dobro a EU nepožadovala, abychom mlčeli, to si jen liberálové vsugerovali,“ tvrdí Sulovská.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

19:50 Soud smetl ze stolu žalobu SOCDEM na ČSSD. Paroubek děkuje za reklamu: Nechápu, kdo jim to sepsal

Sociální demokracie se snažila zrušit registraci koalice ČSSD pro volby do Evropského parlamentu. Zk…