Ze skladů ve Vrběticích se podle webu obce ozvaly další výbuchy

12.12.2014 22:25

Z areálu muničních skladů ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, se podle internetových stránek vesnice dnes od 16:00 do večerních hodin ozvalo několik neřízených výbuchů slabší intenzity. Pyrotechnici situaci monitorují a dle jejich vyjádření je vše pod kontrolou, stojí na webu obce. Zatím poslední náhodná exploze se z areálu ozvala ve středu po 10:00, poté byly dva dny klid.

Ze skladů ve Vrběticích se podle webu obce ozvaly další výbuchy
Foto: Daniela Černá
Popisek: Označení nebezpečné oblasti
reklama

Pokud se informace obce potvrdí, bezpečnostní lhůta, kterou stanovili pyrotechnici na sedm až devět dnů, by se počítala opět od začátku. Teprve poté pyrotechnici začnou stejně jako po říjnovém výbuchu prvního skladu čistit příjezdové komunikace v areálu ke skladům, kde je uložena munice, a také okolí cest a skladů. Nově vybudují točnu pro nákladní automobily a techniku, která by poté měla vyvážet munici ze skladů.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh

Velitel zásahu, krajský policejní ředitel Jaromír Tkadleček uvedl, že pokud nebude překážkou počasí, je odvoz munice reálný na začátku příštího roku. Pyrotechnici se nyní podle něj soustřeďují na dočišťovací práce, hlavně v blízkosti obcí.

Sklad číslo 16, který s pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s téměř třinácti tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich tým policejního prezidia.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní, asi 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policie i armáda. Vláda schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen. Vojáci budovali zázemí pro svou strážní jednotku i velení. Na místě by vždy mělo být nejméně 200 vojáků. Zhruba 180 těch, kteří budou mít na starost hlídání areálu, by mělo přijet v pondělí. Pro obyvatele obcí znamená přítomnost armády větší jistotu.

Uzavřena do odvolání zůstává komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

12:01 „Takhle lhát. Vylhaná čísla.“ Mutace: Vědec zásadně obvinil vládu

Imunolog Jiří Šinkora se opět zlobí. Tentokrát kvůli strachu, který vláda a odborníci šíří ve spojit…