Ze svazků mrazí i po letech: Tajný udavač dorazil za Brzobohatým do divadla. Chtěl znát názor na socialistickou kulturu. Z postoje herce zůstal paf

09.06.2020 4:43

CHARTA 77 ParlamentníListy.cz v rámci dlouhodobého zájmu o archivní materiály přinášejí informace z desítek let starých spisů a záznamů příslušníků StB. Jako první jsme se zaměřili na jednoho z nejvýraznějších herců tehdejší doby, na perzekuovaného Pavla Landovského. V jeho spisu jsou ovšem zahrnuty osudy desítek dalších, obvykle veřejných známých postav.

Ze svazků mrazí i po letech: Tajný udavač dorazil za Brzobohatým do divadla. Chtěl znát názor na socialistickou kulturu. Z postoje herce zůstal paf
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Radoslav Brzobohatý v seriálu Cirkus Humberto
reklama

Anketa

Hrozí v Evropě podobné nepokoje jako v USA?

89%
11%
hlasovalo: 10320 lidí
4. července 1969 měl premiéru dodnes obdivovaný snímek režiséra Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. Hlavní roli sedláka Františka ztvárnil Radoslav Brzobohatý. Film byl uváděn jen necelé čtyři měsíce během léta a podzimu 1969, přesto jej vidělo více než 900.000 lidí. Poté byl mnoho let ukryt v trezoru a až do pádu komunistického režimu se nesměl promítat. Film, který získal mnoho zahraničních ocenění již na konci 60. let, stál kariéru řady účastníků.

O to zajímavěji působí následující událost.

Při pátrání v pečlivě dochovaných svazcích Archivu bezpečnostních složek nás zaujal ten s registračním číslem 24021. Nese krycí jméno „Boháček“ a příslušníky S-StB Praha byl zaveden v lednu 1975 jako spis prověřované osoby k Pavlu Landovskému. V rámci tohoto spisu narazily ParlamentníListy.cz na informace od důvěrníka, později identifikovaného herce Karla Kolouška, k němuž byl veden svazek s registračním číslem 24977 Praha, jež se týkaly údajné „snahy pravicově orientovaných herců pomoci Pavlu Landovskému". Schůzka mezi orgánem a důvěrníkem proběhla dne 17. listopadu 1976. Do Sametové revoluce scházelo dlouhých třináct let.

Podle dokumentu hovořil v listopadu 76´ takzvaný pramen (důvěrník) s hercem Vinohradského divadla Radoslavem Brzobohatým.

Anketa

Měl by být odvolán radní ČT Zdeněk Šarapatka?

97%
3%
hlasovalo: 9918 lidí

Citujme. „Brzobohatý v rozhovoru řekl, že situace v kultuře se značně změnila k lepšímu, on sám že již vůbec nemá žádné potíže (filmuje, možnost televize a pod.). Nedávno prý byl se soudruhem Müllerem na ÚV KSČ a ten s ním hovořil velmi přátelsky,“ stojí v záznamu v uvedeném spisu.

Radoslav Brzobohatý znovunabytou slávu k překvapení soudruhů nepoužil pro vlastní blaho. Snažil se o něco zcela nečekaného. Právě kvůli Brzobohatého žádosti úřední záznam vznikl. Nechme znovu promluvit policejního spolupracovníka.

„Špatnou situaci má prý z herců pouze Pavel Landovský, ale i u toho se to změní. Brzobohatý to dokumentoval tím, že prý za Landovského intervenovali u soudruha Obziny a Landovský měl povoleno vystupování a filmování na Slovensku. Nejmenoval, kdo intervenoval, ale měl na mysli herce, kteří natáčeli seriál Třicet případů majora Zemana."

Legendární Studna (repro YouTube.com)

Připomeňme, že tento třicetidílný opus byl vysílán v letech 1975 - 1980 a mezi herci byla řada hereckých es; Vladimír Brabec, Miloš Willig, Vladimír Ráž, František Němec, Rudolf Jelínek, Ladislav Mrkvička, Ilja Prachař, Radoslav Brzobohatý, Jan Skopeček, Jaroslav Moučka nebo Josef Abrhám.

Anketa

Budou Spojené státy v roce 2030 stále největší světovou mocností?

9%
91%
hlasovalo: 5403 lidí
Překvapení v očích policejního důvěrníka bylo natolik velké, že ve své zprávě rovněž uvedl, že Brzobohatý má vyhraněné a záporné stanovisko ke vstupu spojeneckých vojsk v roce 1968.

Policejní zpráva očima příslušníka vyhodnotila a shrnula informaci jako vzájemnou podporu pravicově orientovaných herců a jejich snahu zkresleně informovat představitele státních a stranických orgánů o svých postojích.

Dodejme, že Radoslav Brzobohatý mluvil pravdu. Pavel Landovský od 20. října 1975 do ledna roku 1976 filmoval v Kolibě slovenský film pod režijním vedením Jozefa Zachara.

Záznam je ukončen konstatováním poručíka StB, že důvěrník, jenž předal poznatek, je členem KSČ a má správné politické názory. „A z toho důvodu považuji zprávu za seriózní."

Uveřejnění části citovaného záznamu bylo redakci povoleno ředitelkou Archivu bezpečnostních složek Mgr. Světlanou Ptáčníkovou

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Tomáš A. Nový
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Janek Ledecký: Takto prošel černý koncert. Ale jednou věcí se nechlubí

13:41 Janek Ledecký: Takto prošel černý koncert. Ale jednou věcí se nechlubí

Zpěvák a podnikatel Janek Ledecký byl hostem moderátora Čestmíra Strakatého na serveru Prostor X. Ho…