Zelení podporují koalici Pirátů a STAN, nabídli jim své kandidáty

08.01.2021 6:15

Strana zelených má zájem podpořit v letošních sněmovních volbách chystanou koalici Pirátů a hnutí STAN. Rozhodla o tom republiková rada Zelených. ČTK o tom dnes informoval vedoucí komunikace strany Miroslav Slíž. Zelení nabídli účast svých členů a členek na společných kandidátkách, uvedla spolupředsedkyně strany Magdalena Davis. O začlenění zástupců Zelených do kandidátek mají rozhodnout vnitrostranické orgány Pirátů a hnutí STAN.

Zelení podporují koalici Pirátů a STAN, nabídli jim své kandidáty
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Michal Berg (Zelení)
reklama

„Situace v Česku si vyžaduje, aby se politické síly spojovaly a nabídly lepší alternativu, než je vláda Andreje Babiše. Nabízíme Pirátům a hnutí STAN podporu jejich projektu a také účast některých našich členů a členek na společných kandidátkách," uvedla Davis. Zelení podle ní oceňují, že mezi prioritami připravované koalice jsou životní prostředí, lidská práva i ukončení dlouholetých problémů Česka, jako jsou exekuce.

Spolupředseda Zelených Michal Berg věří, že Zelení nabídli na kandidátky jména, která společný projekt posílí. „Návrhy na konkrétní místa na kandidátkách jsou pak vyjádřením respektu k síle těchto dvou stran a zároveň přinášejí šanci na získání většího počtu mandátů pro celou koalici," dodal.

Piráti a STAN vypracovali koaliční smlouvu s programovými východisky koncem loňského roku. Hnutí STAN má podle ní obsadit první pozici kandidátky ve čtyřech krajích, celostátním lídrem uskupení má být předseda Pirátů Ivan Bartoš. Mezi programové priority patří například nízké daně, dostupná zdravotní péče v regionech, ochrana klimatu, inovace či transparentní vládnutí. Hnutí STAN už koaliční smlouvu schválilo, Piráti budou o vzniku koalice definitivně rozhodovat na svém sobotním celostátním fóru.

Strana Zelených má ve volebních modelech podporu zhruba mezi jedním a dvěma procenty. Ve sněmovních volbách v říjnu 2017 získali Zelení 1,46 procenta hlasů, nedosáhli tak ani na státní příspěvek. Spolupředsedy Magdalenu Davis a Michala Berga si Zelení do čela strany zvolili loni v lednu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Krvácení, nejde dýchat.“ Hlas dělníků průmyslu: Držíme Česko nad vodou. Zde je praxe

4:39 „Krvácení, nejde dýchat.“ Hlas dělníků průmyslu: Držíme Česko nad vodou. Zde je praxe

Nošení respirátorů ve výrobě je neakceptovatelné, protože správně používané výrazně zhoršují dýchání…