Zeman: Babiše jmenuji premiérem, ať referendum v ČSSD dopadne jakkoliv

23.05.2018 14:15

Prezident Miloš Zeman vystoupil na Žofínském fóru. A uklidnil Andreje Babiše.

Zeman: Babiše jmenuji premiérem, ať referendum v ČSSD dopadne jakkoliv
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Prezident Miloš Zeman na volebním sjezdu ČSSD.
reklama

Česká republika stále nemá kabinet, který by se těšil důvěře Sněmovny. Jasný vítěz voleb Andrej Babiš (ANO) nedokázal takovou vládu sestavit ani sedm měsíců po volbách. Mnozí komentátoři už si nejednou položili otázku, zda Babiš vlastně chce sestavit vládu, kterou by podpořila většina poslanců ve Sněmovně.

Teď se jedna možnost rýsuje. Babiš vyjednal koalici s ČSSD, kterou by měli z opozičních lavic podpořit komunisté. Sociální demokraté si ale musí odhlasovat vstup do vlády, nebo také odchod do opozice ve vnitrostranickém referendu, které již běží a potrvá až do poloviny června. Část ČSSD důrazně varuje před vstupem strany do vlády. Odpůrci tohoto politického řešení mimo jiné poukazují na to, že Babiš bude ČSSD ve vládě obcházet. Stabilní většinu totiž už premiér má v podobě komunistů a SPD Tomia Okamury, jak ostatně ukázalo i hlasování Sněmovny o Novičoku ze středy v tomto týdnu. Poslanci ANO, komunistů a SPD odmítli zařadit bod o Novičoku na jednání.

Prezident Zeman dal ale najevo, že Andreje Babiše jmenuje premiérem i napodruhé a nebude se ohlížet na to, jak dopadne referendum v ČSSD. Informovala o tom Česká televize.

Sluší se připomenout, že prezident to skutečně může učinit. Podle Ústavy může premiéra, který sestaví vládu, jmenovat dvakrát a Česko se zatím stále nelézá ve stádiu prvního neúspěšného Babišova pokusu. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

10:38 Nic nemáte a zde je důkaz. Explukovník rozstřelil BIS Vrbětice

Jak to s Vrběticemi bylo a hlavně nebylo, vysvětluje ve své nové analýze nezávislá zpravodajská agen…