Zeman bude v Záhřebu slavit vstup Chorvatska do EU

28.06.2013 11:10

Prezident Miloš Zeman se zúčastní oslav vstupu Chorvatska do Evropské unie. V hlavním městě Záhřebu se setká se svým protějškem Ivo Josipovičem a předsedou vlády Zoranem Milanovičem. Zeman do chorvatské metropole přiletí v neděli. V pondělí se vydá zpět do vlasti, uvedla jeho mluvčí Hana Burianová.

Zeman bude v Záhřebu slavit vstup Chorvatska do EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Nečas předal do rukou prezidenta demisi. Zeman pověřil Nečase i vládu výkonem funkce do jmenování volády nové.
reklama

Chorvatsko se v pondělí stane 28. státem EU. V neděli večer se Zeman zúčastní zahajovacího ceremoniálu oslav vstupu země do Unie. Na slavnost do Chorvatska zamíří na tři desítky státníků. Z účasti se omluvila německá kancléřka Angela Merkelová. Oficiálně kvůli tomu, že na ceremoniál nemá čas.

Pro Chorvatsko je vstup do EU významný kvůli ekonomickým důvodům, ale vzhledem k nedávné historii i pro zajištění bezpečnosti a stability, řekl tento týden ČTK chorvatský velvyslanec v Praze Frane Krnić. Členství v Unii má podle něj pro zemi velký význam; a to i kdyby se finanční krize, s níž se EU potýká, prohlubovala a Unie by úplně čistě teoreticky přestala existovat a členství bylo jen krátké.

Zeman do Chorvatska zamíří několik dní poté, co se vrátil ze státní návštěvy Německa. V Berlíně jednal se svým protějškem Joachimem Gauckem i Merkelovou. Na Humboldtově univerzitě také přednesl projev o EU. Po návštěvě Chorvatska Zeman zamíří na summit prezidentů takzvané visegrádské skupiny v Polsku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…