Zeman důrazně vyzval k zastrašování Ruska

11. 4. 2014 11:01

Prezident Miloš Zeman vystoupil s projevem na konferenci Česko očima Evropy, Evropa očima Česka. Tam se čelní domácí a evropští politici ohlíží za deseti lety členství ČR v Evropské unii. Prezident se ale více soustředil na evropskou budoucnost. Je pro návrat Česka do tvrdého integračního jádra a pro co nejrychlejší přijetí eura. V souvislosti s konfliktem na Východě prosazuje přímý vojenský zásah NATO místo vyhrožování.

Zeman důrazně vyzval k zastrašování Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Anketa

Co si myslíte o prezidentu Zemanovi? (Hlasování od 16.5.2014)

hlasovalo: 14874 lidí

Prezident hovořil především o pokračující integraci Evropské unie. Tu přirovnal k cyklistovi, který nespadne z kola jenom proto, že na něm jede. „Popřál bych EU, aby nespadla jako cyklista z kola tím, že bude pokračovat v integračním úsilí a že se jako celek stane jedním velkým skandinávským sociálním státem,“ vyslovil Zeman své přání.

Společná evropská integrace je podle něj narušována postupným zastavováním. „Jsem zastáncem pokračující integrace a jsem zastáncem, aby se ČR vrátila do tvrdého integračního jádra,“ řekl u mikrofonu prezident. A jak by se mělo pokračovat?

Unie by podle něj měla mít vedle evropského ministra zahraničí i evropského ministra obrany či ministra financí. Další pilíře Unie Zeman vidí ve společné fiskální a daňové politice. „Pevně věřím, že se ve velmi dohledné budoucnosti staneme členem eurozóny,“ řekl prezident na Pražském hradě.

EU by v případě společné fiskální politiky měla fungovat jako dluhová brzda, řekl v souvislosti se zadlužením zemí, které někde překročilo i 100 procent HDP. Prezident navrhl skandinávský model sociálního státu, který se podle jeho slov vyznačuje daňovým zatížením, aniž by se zhoršovala kvalita života. „Stanovit maximální výši daňových sazeb by bylo neprozřetelné,“ dodal.

Razantní prevence na Východě

Závěrem se prezident zmínil o hrozbách Východu. Embargo či sankce jsou podle prezidenta k ničemu. Uvedl přitom příklad státu Kuba, kde po 40 letech sankcí byl výsledek stejný; Fidel Castro u moci. „Jsem pro účinné a velmi razantní i preventivní akce, protože prevence je vždy levnější než následné hašení požárů,“ poznamenal Zeman.

„Nechci vypadat jako válečný štváč, ale chtěl bych upozornit na zkušenost bývalého Československa,“ dodal s tím, že s jistou dávkou politického cynismu je Krym ztracen. Hlava státu se bojí především dalšího obsazení části Ukrajiny, případně Moldávie. Tím by se totiž vytvořila řetězová reakce, která by se bez vážných ztrát nezastavila.

„Věřím, že EU a NATO najdou odvahu k tomu, čemu se říká zastrašování, právě proto, aby se dějiny neopakovaly,“ řekl prezident závěrem.

Na Pražském hradě po prezidentovi s projevy vystoupí i předseda Evropského parlamentu Martin Schulz, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), eurokomisař pro rozšíření Štefan Füle nebo bývalý italský předseda vlády Mario Monti.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jno

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zkušený novinář Milan Syruček byl přítomen ve Štrasburku, když začala střelba na vánočních trzích. Zde jsou jeho poznámky pro PL

12:31 Zkušený novinář Milan Syruček byl přítomen ve Štrasburku, když začala střelba na vánočních trzích. Zde jsou jeho poznámky pro PL

REPORTÁŽ Spisovatel a novinář Milan Syruček navštívil tento týden Evropský parlament ve Štrasburku, …