Zeman je zklamaný z napjaté situace v kulturní spolupráci s Čínou

25.09.2019 20:40

Prezident Miloš Zeman je zklamaný z napjaté situace v kulturní spolupráci České republiky a Číny. V projevu na dnešní slavnostní recepci pořádané čínským velvyslanectvím v paláci Žofín tak reagoval na odložení či zrušení vystoupení tuzemských souborů v Číně. Důvodem zřejmě byla dřívější vyjádření pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) o tom, že z takzvané sesterské smlouvy chce rada hlavního města odstranit bod, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Hřib je menší komplikací ve vzájemných vztazích, ale čínská odpověď byla přehnaná, řekl prezident při projevu, který pronesl v angličtině. Hlava státu opustila sál i s doprovodem zhruba po 45 minutách.

Zeman je zklamaný z napjaté situace v kulturní spolupráci s Čínou
Foto: Hanka Brožková - KPR
Popisek: Prezident Miloš Zeman

Čínské úřady odložily turné orchestru PKF - Prague Philharmonia a zrušily plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu (SOČR) a naposledy Guarneri Trio Prague. O situaci s čínským velvyslancem v ČR Čangem Ťien-minem dříve jednal také ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), podle kterého situace poškozuje obraz Číny u české veřejnosti. Mluvčí čínské ambasády v polovině září uvedl, že prvotní příčina sporu je na příslušné straně České republiky.

„Myslím si, že je velmi jednoduché vytvořit nepřátelství. Je velmi obtížné vystavět základy přátelské spolupráce v mnoha oblastech – kulturní, ekonomické, samozřejmě také sportovní a dalších,“ uvedl Zeman. „Primátor Prahy, pan Hřib, je menší komplikací ve vztazích. Ale musím říci, vaše excelence, že čínská odpověď byla přehnaná,“ řekl také směrem k čínskému velvyslanci.

Zeman také uvedl, že chce vyznamenat čínskou občanku, jež mu byla doporučena spisovatelkou, novinářkou a scenáristkou Evou Kantůrkovou, jež byla také prezidentkou Akademie literatury české.

Na slavnostní recepci přednesli projevy také předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS) a čínský velvyslanec v ČR. Akce pořádané k 70. výročí navázání diplomatických vztahů s Českem a zároveň založení Čínské lidové republiky se zúčastnili také například předseda KSČM Vojtěch Filip a místopředseda Stanislav Grospič, komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček a Leo Luzar, někdejší premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek nebo bývalý ministr kultury a poslanec Antonín Staněk (ČSSD).

Mezi hosty byla také bývalá ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), někdejší sociálnědemokratický poslanec Jeroným Tejc, kandidát na prezidenta v loňské volbě Jiří Hynek, místopředseda představenstva CITIC Europe Holdings a bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, hudebník a dirigent Felix Slováček nebo bývalý ministr zahraničí a velvyslanec Jan Kohout.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

10:21 To si to ČT zase podělala. Seriál Stíny v mlze viděl, kdo neměl

„Konečně se lidi chytili a začínají se pěkně udávat. Napráskali řezníka, co nadával na Ukrajince, a …