Zeman končí dvoudenní návštěvu Polska

24.05.2013 6:50

Prezident Miloš Zeman se druhý den návštěvy polského hlavního města Varšavy setká s předsedou Senátu Bogdanem Borusewiczem. Poté pronese úvodní projev na polsko-českém hospodářském fóru. Zeman ve čtvrtek uvedl, že důkazem dobrých vztahů obou sousedních zemí je to, že s sebou do Varšavy přivezl početnou skupinu českých podnikatelů.

Zeman končí dvoudenní návštěvu Polska
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman ve Varšavě na oficiální návštěvě Polské republiky
reklama

Je možné, že na hospodářském fóru Zeman podpoří výstavbu kanálu Dunaj-Odra-Labe. Prezident výstavbu vodní cesty dlouhodobě podporuje a pro její uskutečnění se vyslovil již v minulosti. Zeman, známý svým důrazem na ekonomickou diplomacii, zřejmě ve svém proslovu podpoří také státní investice jako výrazný stimul pro domácí hospodářství.

Ještě před odjezdem se Zeman bude mít příležitost na pozdním obědě setkat také s předsedou opozičního Svazu demokratické levice, bývalým polským premiérem Leszkem Millerem.

Třetí cesta do zahraničí

Návštěva Polska je Zemanovou v pořadí třetí zahraniční cestou ve funkci prezidenta. Předtím navštívil Bratislavu a Vídeň. Po příletu do Varšavy se setkal s polským protějškem Bronislawem Komorovským. Jednali spolu především o spolupráci v energetice a dopravě.

Česko a Polsko se v poslední době přely kvůli kvalitě polských potravin dovážených do ČR. Podle české Státní zemědělské a potravinářské inspekce jsou některé polské potraviny nevyhovující, zatímco polská strana se domnívá, že jde o snahu vytlačit polské produkty z českého trhu. Debaty začaly loni v únoru kvůli takzvané solné aféře, kdy polské firmy technickou sůl označenou jako jedlou prodávaly výrobcům uzenin, zpracovatelům ryb či pekárnám. "Až budu s panem prezidentem večeřet, naberu si ze slánky sůl a nebudu se ptát, z jakých zdrojů pochází," prohlásil Zeman.

Zeman také Komorowskému poděkoval za to, že mu polský prezident gratuloval již půl hodiny po vítězství v prvních českých přímých volbách hlavy státu. Prý na důkaz díků si vzal kravatu v polských národních barvách.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: adr, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

9:32 „Frajeři. Za 10 minut 20 mega. Krejčíř pláče, že tu není.“ Respirátory? Prý podvod, že privatizace bledne závistí

V dalším díle Jámy pekel se herní vývojář Daniel Vávra zaměřil na nyní nařízené ochranné pomůcky. Je…