Zeman kritizoval EU, dohody s Tureckem nevyřeší ochranu hranic

16.10.2015 18:05

Dohody mezi Evropskou unií a Tureckem nemohou podle prezidenta Miloše Zemana nahradit ochranu hranic. Zkritizoval Evropskou unii, že při ochraně svých vnějších hranic nedokázala naplnit své základní poslání. Zeman to řekl na dnešní tiskové konferenci uspořádané při příležitosti skončení jeho cesty po Zlínském kraji.

Zeman kritizoval EU, dohody s Tureckem nevyřeší ochranu hranic
Foto: Daniela Černá
Popisek: Prezident Miloš Zeman s hejtmanem Mišákem na setkání s občany v Holešově

Evropská komise se v posledních dnech domluvila s Tureckem na společném akčním plánu, který by měl pomoci Evropě zvládnout masivní migrační krizi. Právě přes Turecko míří do EU největší množství převážně syrských uprchlíků. Unie by měla podle západních diplomatů Turecko podpořit až třemi miliardami eur (81 miliard Kč). Dohodu přivítal noční summit Evropské unie.

Zeman poznamenal, že Turecko je bezpečná země a podotkl, že chápe budování takzvaných hotspotů na tureckých hranicích, stejně jako v Itálii nebo v Řecku. "Na druhé straně kritizuji Evropskou unii za to, že nedokázala naplnit svoje základní poslání, a to je chránit své vnější hranice. A tyto dílčí dohody, jakkoli prospěšné, nemohou substituovat ochranu vnějších hranic Evropské unie," řekl prezident.

Zeman na tiskové konferenci také řekl, že je naivní se domnívat, že se Česku migrační vlna vyhne, zejména když budou uzavřeny rakousko-německé hranice. Poznamenal, že tentokrát téma migrace lidé při debatě s ním často zmiňovali, na rozdíl od jeho nedávné návštěvy Moravskoslezského kraje. "Svědčí to o tom, že občané nemají strach, ale mají obavy, což je něco zcela jiného než strach, z migrační vlny, kterou už teď zažívá Maďarsko, Rakousko, Německo, nemluvě o dalších zemích více na jih od nás," uvedl.

Zeman dnes také na Zlínsku na adresu islámských uprchlíků řekl, že nebudou dodržovat a respektovat české zákony a zvyklosti. Budou mít právo šaría, takže nevěrné ženy budou kamenovány, zlodějům se budou utínat ruce, řekl při debatě se zaměstnanci Řeznictví a uzenářství Matula v Lechoticích na Kroměřížsku.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

12:31 Nebude na jídlo. A pak už se nebude zvonit klíči... Petr Robejšek vydal drsné varování politikům

Politolog Petr Robejšek se v komentáři pro deník MF Dnes zamyslel nad tím, proč zemřela levicová pol…