Zeman občas něco poplete, ale v podstatě má pravdu, píše šéfredaktor Čulík. A udává případ selhání Ferdinanda Peroutky

03.02.2015 9:49

Prezident Miloš Zeman se opět dostal pod palbu, když ve svém projevu k výročí osvobození Osvětimi zmínil fascinaci intelektuálů nacismem a jako příklad uvedl texty slavného novináře Ferdinanda Peroutky, vyjadřující uznání Hiterovi. Podle mnohých se jednalo o hanobení slavného novináře, který téměř celou válku strávil v koncentračním táboře. Jan Čulík, šéfredaktor serveru Britské listy, ale nyní dělá v jeho fascinaci nacismem jasno.

Zeman občas něco poplete, ale v podstatě má pravdu, píše šéfredaktor Čulík. A udává případ selhání Ferdinanda Peroutky
Foto: Lucie Bartoš
Popisek: Dekorování praporu stuhou prezidenta

Čulík připouští, že Zeman chybně přiřkl Peroutkovi text, který napsal do Lidových novin jeho kolega Jan Stránský. Pokud však jde o Ferdinanda Peroutku, upozorňuje Čulík, že zcela bez poskvrny obdobím druhé republiky neprošel, a prezident měl v podstatě pravdu.

Čulík odkazuje na Peroutkův text „Židé, Češi a Němci“, datovaný 22. února 1939, tedy z období tzv. „druhé republiky“ mezi Mnichovskou konferencí a obsazením zbytku země. V době, kdy už se k Peroutkovi musely dostat informace o koncentračních táborech, o židovském národě psal: „Musím učinit jedno přiznání: nemám žádného talentu k antisemitismu, ale při pohledu na bývalou německou literaturu několikrát jsem si pomyslil, že by ve mně mohlo vzniknout pokušení kulturního antisemitismu.“

A dále ještě hutněji: „Můžeme vzíti za pravidlo, že každý, málo asimilovanými židovskými živly přesycený národ projevuje dříve nebo později sklon k antisemitismu; myslím, že nakonec se židé nedočkají ničeho dobrého ani v Americe, kam nyní houfně směřují; toto hromadné přistěhovalectví je schopno porušit starou rovnováhu v této zemi a tuším, že socha Svobody v novoyorském přístavu se dosti brzy začne mračit.“

Celý text ZDE

Článek podle Čulíka nepochybně je antisemitsky zaměřen a i v kontextu tehdejší doby velmi kontroverzní. Prezident Zeman tedy při jeho hodnocení měl svým způsobem pravdu. Byť samozřejmě toto specifické období českých a slovenských dějin bylo k židovské menšině celkově nepřející, čehož vrcholem bylo, když si československá vláda stěžovala do Londýna, aby Británie z pozice záštity Československa, ke které se zavázala v Mnichově, vysvětlila Německu, aby do Česko-Slovenska neposílalo „židy, které nechceme“.

„Miloš Zeman si věci občas opravdu poplete, ale v tomto případě měl zjevně, navzdory svým nepřesnostem, v podstatě pravdu,“ uzavírá Čulík. Pokud prý někdo tvrdí opak, je to prý nejspíš jen proto, že chce z prezidenta za každou cenu udělat blbce.


 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: jav

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

7:20 Děti, neklikejte: Zatím nejdrsnější obhajoba Václava Klause ml.

Ve věci vyloučení Václava Klause mladšího z ODS se často ozývají hlasy, které srovnávají populárního…