Zeman opět kritizoval protiruské sankce, naposledy v ruské televizi

17. 11. 2014 12:05

Prezident Miloš Zeman se znovu kriticky vyjádřil k sankcím, které Západ přijal proti Rusku kvůli jeho úloze v ukrajinské krizi. V rozhovoru poskytnutém ruské televizní stanici První kanál také zopakoval názor, že na Ukrajině jde o občanskou válku.

Zeman opět kritizoval protiruské sankce, naposledy v ruské televizi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman
reklama

"Podle mne je nejdůležitější pochopit, že na Ukrajině je prostě občanská válka. Nesmíme se zabývat nějakými sny o podpoře, včetně ekonomické podpory Ukrajiny, protože v podmínkách občanské války je ekonomická podpora naprostým nesmyslem," odpověděl podle internetového přepisu rozhovoru Zeman na otázku, jak dlouho podle jeho názoru potrvají sankce EU vůči Rusku.

Prvním krokem řešení situace je podle něj "dohoda mezi Ukrajinci a Ukrajinci". Druhým krokem je dohoda o plynu a dohoda o záchraně Ukrajiny před bankrotem, protože toto riziko reálně existuje. V podmínkách občanské války je jakákoli ekonomická pomoc jen ztráta peněz, zdůraznil.

Pokud jde o samotné sankce přijaté proti Rusku, je Zeman přesvědčen, že jde o strategii, při níž nikdo nezískává, nýbrž všichni ztrácejí. Poznamenal přitom, že hlasy proti sankcím se neozývají jen z Česka, ale i z dalších evropských zemí, jako je Slovensko, Maďarsko a "zdá se, že dokonce" i Rakousko.

Ohledně ukrajinské krize je prezident trochu pesimistický

Zeman také poukázal na to, že některé evropské státy hovoří o tom, že nejdůležitější je boj s islámským terorismem a že je nutné najít jakési strategické partnerství Ruska, Číny, Evropské unie a Spojených států v boji s touto reálnou hrozbou.

Co se týče odhadu, jak dlouho ukrajinská krize může ještě trvat, je český prezident "trošku pesimistický" kvůli riziku ukrajinského bankrotu. Kdyby nebylo tohoto rizika, očekával by, že už v nejbližších měsících by mohla existovat účinná opatření, pokud jde o paliva, plyn a další věci.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

18:26 A jejda! Ombudsmana Křečka podpořily „známé firmy“ z Brna. To zase bude řev

Brněnské seskupení, které se nazývá Slušní lidé, na sociálních sítích podpořilo nově zvoleného ombud…