Zeman pozval rakouského prezidenta na jarní návštěvu Česka

30.03.2017 16:01

Prezident Miloš Zeman pozval na návštěvu České republiky rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena. Chce ho přivítat na jaře na Pražském hradě. Loni během kampaně před opakovanou volbou rakouské hlavy státu podpořil v Praze jeho protikandidáta Norberta Hofera z populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ). Van der Bellen se ujal funkce v lednu. Rakouská prezidentská kancelář uvedla, že hledá možný termín návštěvy.

Zeman pozval rakouského prezidenta na jarní návštěvu Česka
Foto: ReproFoto: TV Barrandov
Popisek: Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem televize Barrandov.
reklama

„Bylo by mi potěšením přivítat Vás ještě v první polovině tohoto roku na Pražském hradě, starobylém sídle českých králů. Pevně věřím, že nalezneme společná témata a že se nám podaří přispět k úspěšné spolupráci mezi Rakouskou a Českou republikou,“ napsal dnes Zeman Van der Bellenovi.

Rozvoj bilaterálních vztahů mezi Českem a Rakouskem podle dopisu, který Hrad poskytl médiím, v posledních desetiletích vnímá Zeman pozitivně. Vedle tradičního politického a ekonomického partnerství obou zemí, které spojuje společná minulost, vyzdvihl „pozitivní změnu“ ve vzájemném vnímání občanů obou zemí, v respektu a toleranci a v nárůstu osobních kontaktů a přeshraniční spolupráce.

„Termín této cesty se plánuje,“ uvedla na dotaz agentury APA rakouská prezidentská kancelář.

České ministerstvo zahraničí ČTK potvrdilo, že diplomaté cestu Van der Bellena do Prahy připravují. Přesný termín cesty by měl být znám v horizontu jednoho měsíce, poté by ho měl oznámit Pražský hrad.

Hofer původně v květnových prezidentských volbách s bývalým předsedou Zelených Van der Bellenem těsně prohrál. Rakouský ústavní soud ale později volby zrušil kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Zeman tento krok uvítal a Hofera podpořil. „Tak já nepopírám, že jsem fandil panu Hoferovi, protože nemám rád strany zelených,“ řekl Zeman tehdy v rádiu Impuls.

Zářijová návštěva Hofera na Pražském hradě vyvolala u některých politiků rozpaky. Zemanovi bylo vyčítáno, že se přijetím Hofera vměšuje do rakouských voleb. V opakovaný volbách v prosinci Van der Bellen zopakoval vítězství.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

4:40 To nejhorší na konec: Italská farmářka natočila svůj pozemek po nájezdu migrantů. „Sežrali mý psy, vys*rali se všude kolem, ožrali... Kdo mi pomůže? Tak kdo?!"

ParlamentníListy.cz celý uplynulý týden mapují situaci v Itálii. Právě ta, jak se zdá, je velice pos…