Zeman při setkání s prezidentem Číny: Neuznáváme samostatnost Tibetu. Tchaj-wan je součástí Číny

27.10.2014 10:54

Poslední den oficiální návštěvy Číny stráví prezident Miloš Zeman v hlavním čínském městě Pekingu. Zde se již dopoledne (SEČ) setkal se svým protějškem Si Ťin-pchingem. ParlamentníListy.cz přinášejí zásadní vyjádření české hlavy státu stran zahraniční diplomacie.

Zeman při setkání s prezidentem Číny: Neuznáváme samostatnost Tibetu. Tchaj-wan je součástí Číny
Foto: Radim Panenka
Popisek: Miloš Zeman s čínským prezidentem SI Ťin-pchingem na náměstí Nebeského klidu v Pekingu při uvítacím ceremoniálu
reklama

„Přicházíme s úmyslem rozvíjet společné vztahy s plným respektem zájmů našich zemí. Proto já ani vláda neuznáváme samostatný Tibet a nehodláme se jakkoliv vměšovat do vašich záležitostí. Věříme, že se vám v dohledné době podaří sjednotit s Tchaj-wanem, který považujeme za integrální součást Číny,“ prohlásil český prezident. 

Nutno podotknout, že prezident Zeman svým vyjádřením, zejména ohledně Tibetu, de facto potvrdil stanovisko ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, který v dubnu na pracovní návštěvě Číny vydal společně se svým čínským protějškem tiskové prohlášení, v němž uvádí, že Česká republika považuje Tibet za neoddělitelnou součást čínského území.

„Obě strany respektují cesty rozvoje zvolené s ohledem na situaci v obou zemích a jejich vnitřní a zahraniční politiku. Znovu potvrdily dodržování zásady nevměšování se do vnitřních záležitostí tak, jak je vyjádřeno v Chartě OSN. Česká strana respektuje suverenitu a územní celistvost Čínské lidové republiky, je si plně vědoma důležitosti a citlivosti otázky Tibetu, znovu potvrdila dodržování své politiky jedné Číny i to, že Tibet je neoddělitelnou součástí čínského území. Česká republika v této souvislosti nepodporuje samostatnost Tibetu v jakékoliv formě,“ stojí v tiskovém prohlášení českého a čínského ministra zahraničí.

Tisková zpráva k přečtení ZDE.

Státní návštěva Zemana v Číně - ParlamentníListy.cz v centru dění

Na státní návštěvu Číny odletěl prezident Zeman ve čtvrtek. Součástí delegace, která českou hlavu státu doprovází, je například ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček či hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Součástí podnikatelské delegace jsou i dva bývalí významní politici, expremiér Petr Nečas a bývalý ministr životního prostředí Tomáš Chalupa. V Číně je také prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák a prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Oficiální návštěvu Číny zahájil prezident v pátek v západočínském městě Čcheng-tu. Zde se zúčastnil Západočínského mezinárodního veletrhu, na kterém prezentovala své výrobky i řada českých firem. Kromě českých podnikatelů se Zeman setkal i s čínským vicepremiérem Ma Kaiem, s nímž mimo jiné hovořil o zřízení přímé letecké linky mezi Prahou a Čchceng-tu či o úmyslu otevřít v tomto západočínském městě český konzulát (více ZDE).

Během soboty se prezidentská delegace přesunula do města Tchien-ťin, kde se česká hlava státu setkala se starostou města a místní tajemnicí Komunistické strany. Ve městě sídlí čínská pobočka úvěrové společnosti Home Credit skupiny PPF Petra Kellnera, s jejímiž představiteli se Zeman rovněž setkal (více ZDE).

Neděli již prezident strávil v hlavním městě Číny – Pekingu, kde se zúčastnil Česko-čínského podnikatelského fóra, jež pořádala centrální banka Bank of China. Zde se česká hlava státu vyjádřila pro zrušení víz pro čínské občany a řekla, že by přivítala vstup Bank of China na český trh. K druhému v pořadí zřejmě dojde. Pobočku by v Česku měla banka podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka otevřít nejpozději v příštím roce.

Státní návštěva českého prezidenta bude zakončena dnes (tj. v pondělí). Tento den se již hlava státu setkala s oběma nejvyššími představiteli Čínské lidové republiky – premiérem Li Kche-čchiangem a zejména prezidentem Si Ťching-pingem, na setkání zazněl i výše zmiňovaný výrok prezidenta k Tibetu a Tchaj-wanu. Při přijetí u čínské hlavy státu měl Zemana podle informací ParlamentníchListů.cz doprovázet i podnikatel Petr Kellner, který již řadu let v Číně podniká. Během dne by také mělo být podepsáno několik smluv, týkajících se například přípravy animované pohádky Krteček a panda. Spekuluje se také o prodeji části společnosti J&T ((více ZDE).

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: luš
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

14:28 Vondra tvrdě o USA: Změnilo se to. Trump? Nepěkná slova

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS), který v minulosti působil na postu velvyslance ve Spojených stát…