Zeman v OSN mluví až po Mikronésii? To by se za nás stát nemohlo, hřímal v ČT Vondra

21.09.2016 23:11

Dokáže se OSN shodnout na boji proti terorismu? Dokážou se světoví lídři shodnout, na koho je třeba udeřit a na koho ne? Ve středečních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali poslanci Ondřej Benešík (KDU-ČSL) a Bohuslav Chalupa (ANO), které doplnil exministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Vyjádřili se k projevu, který si chystá prezident Zeman v OSN. Od všech tří si Miloš Zeman vysloužil pochvalu.

Zeman v OSN mluví až po Mikronésii? To by se za nás stát nemohlo, hřímal v ČT Vondra
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman
reklama

„Zrovna tohle je parketa, kde bych s panem prezidentem souhlasil. Tady Evropská unie selhává,“ zahájil nekompromisně. Dobře se to ukázalo, když se představitelka zahraniční politiky EU Mogheriniová rozbrečí na tiskové konferenci po jednom z útoků. „Co víc by si ti útočníci ještě mohli přát? To já dnes vyčítám Západu úplně nejvíc, že on vyklízí pole fundamentálnímu islámu,“ hřímal Vondra.

Benešík mu dal za pravdu. „Já tady pana Vondru poslouchám a říkám si, jestli nechce vstoupit do KDU-ČSL,“ obrátil se s dotazem na Vondru, neboť spolu názorově souzní.

„Já jsem spokojen v ODS,“ odvětil Vondra s úsměvem. A spustil další kolo kritiky. „Západ to posledních deset let balí. My jsme před lety porazili marxismus vojensky, ale on se nám teď plíživě společensky vrací,“ pokračoval ve slovní palbě. Andrej Babiš se prý může snažit podkopat českou demokracii, ale nepodaří se mu to, protože česká demokracie má pevné základy. Pokud naši demokracii něco ohrožuje, tak to není ani tak Babiš, ale fundamentální islám.

V tu chvíli se ozval Chalupa a ohradil se proti šťouchnutí do hnutí ANO a Andreje Babiše. Ve skutečnosti je to prý tak, že hnutí ANO dokázalo stabilizovat situaci v resortu obrany, kde předtím úřadoval právě Vondra. Jinak však dal exministrovi také za pravdu.

Ing. Bohuslav Chalupa

  • BPP
  • ex-poslanec (2013-2017), zastupitel, obrana a bezpečnost
  • kontrolní výbor

Pánové se shodli na tom, že se Evropa s islámem potýká stovky let a ukazuje se, že islám do země nepatří. „Naše kultura nemá s islámem nic společného, nebo velmi málo,“ hřímal Benešík. „Je to hra fyzikálních sil. Buď jsme my tam, nebo se oni cpou sem. A protože my tam vyklízíme pole, tak oni se cpou sem,“ přisadil si Vondra.

Bohuslav Chalupa přidal příklad s otrávenými bonbóny. „To máte jako mísu s bonbóny a já vám tam vhodím dva jedovaté. Nechám vás si vybrat a zeptám se, vyberete si ten správný bonbón,“ ptal se Chalupa. Tím rozesmál Benešíka, jenž připomněl, že naprosto stejné přirovnání s bonbóny a teroristy používá Donald Trump. A má pravdu, mimochodem,“ doplnil lidovec.

Svou troškou do mlýna s příklady přispěl i Vondra. Slyšel prý příběh Němců, kteří kdysi byli odsunuti z českého Jablonce nad Nisou, takže si v Německu založili Nový Jablonec. A dnes se bojí migrantů. V jedenáctitisícovém městě se prý pohybuje až tisícovka migrantů a starousedlíci mají strach. Zdá se jim, že česká vláda zvolila v migrační krizi rozumnější přístup než německá vláda.

Z úst poslance Bohuslava Chalupy také zaznělo, že my dnes patříme do té časti světa, která se má dobře, ale nedokážeme spasit celý svět. Zásadní problém tkví podle jeho názoru už v tom, že např. posíláme do zemí třetího světa potravinovou pomoc namísto toho, abychom těm lidem pomohli postarat se sami o sebe. Pokud by občané těchto zemí chtěli demokracii, mají si ji ustavit ve svých zemích a bojovat za ni, ne jen přijít sem.

Nakonec se Vondra rozčílil, jak pozdě mluví český prezident Miloš Zeman. To pořadí vystupujících se losuje a státy si to pak mezi sebou mění. V praxi je to tak, že jako první mluví ty nejmocnější státy, pak mluví střední země a až nakonec ti nejslabší. „A já jsem zjistil, že nám prezident bude mluvit až po Mikronésii. To by se za naší vlády nemohlo stát,“ rozčiloval se Vondra. „To je tragická ukázka činnosti našeho ministra zahraničí (Lubomíra) Zaorálka (ČSSD), to by se za nás nemohlo stát,“ opakoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

13:31 ,,A mě zavřou na tři!" 2 roky pro afrického násilníka v ČR: Klaus ml. se ozval. A i jiní, je zle

Dva roky a ústavní léčba, to je trest, který soud udělil Afričanovi, který na Litoměřicku znásilnil …