Zeman v Partii: Mělo by se prověřovat, co se církvím vlastně vydává

01.09.2013 11:11

Prezident republiky Miloš Zeman vystoupil v pořadu Partie na TV Prima Family, který se tentokrát natáčel v prostředí letního prezidentského sídla v Lánském zámku. Po úvodním vtipkování o zážitcích s rodinným mazlíčkem Zemanových se debata přenesla k tématu církevních restitucí a referenda, které by je případně mohlo zvrátit.

Zeman v Partii: Mělo by se prověřovat, co se církvím vlastně vydává
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman

"Byl jsem zastáncem referenda o církevních restitucích v době, kdy nebyly přijaty zákony a podepsány smlouvy. Nyní už by bylo mnohem rychlejší ty zákony zkrátka změnit parlamentní cestou,“ myslí si prezident. Podle něj by se měla změnit zejména výše finančních kompenzací, které v současné podobě tvoří desetinu jednoho celého státního rozpočtu.

„Můžeme důkladně prověřovat, kdy ten majetek byl církvi zabaven. Už nyní jsou případy, kdy ten majetek byl zabaven třeba Masarykovou pozemkovou reformou,“ připomněl prezident a dodal, že takový majetek by podle zákona rozhodně být církvím vydáván neměl.

Zeman nevyloučil možnost, že by toto řešení mohla provést Rusnokova vláda v demisi. Zejména v případě, že by po volbách vládla delší dobu, protože by se politici nedokázali dohodnout na nové vládě. „Pokud vláda dospěje k názoru, že chce v této věci udělat zákonné opatření, tak je to její věc,“ ujistil.

„Je třeba zjistit, jaký to byl majetek, zda byl znárodněn a kdy. Posuzoval bych to případ od případu,“ doporučil prezident.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

22:10 Energetický hladomor! Nerušil z SPD přivodil slabost všem fanouškům Green Deal. Cibulka v plánu vidí stopu Moskvy

Další předvolební debata Radiožurnálu je za námi. Ve čtvrtek ve studiu usedli Josef Nerušil (Svoboda…