Zemanofobní text u Šafra nadzvedl Petra Žantovského. Ač nerad, zveřejnil tedy něco o Havlovi. Nepříjemné čtení

05.09.2020 7:51 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Pět let poté, co německá kancléřka Angela Merkelová prohlásila, že její země zvládne milionový nápor migrantů, si článek o tehdejší vítací kultuře u našich západních sousedů i obavách většiny populace říkat, co si myslí, vysloužil ocenění nejlepší za uplynulý týden. Petr Žantovský našel i nejobludnější text, jehož autora při psaní postihla silná zemanofobie. Netradičním zdrojem inspirace se tentokrát stal Sborník Institutu Václava Klause, protože publikace zdaleka přesahuje rámec běžné politologické analýzy.

Zemanofobní text u Šafra nadzvedl Petra Žantovského. Ač nerad, zveřejnil tedy něco o Havlovi. Nepříjemné čtení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Žantovský

Aktuální přehled mediálních zajímavostí uplynulého týdne startuje článkem, který vyšel v pondělí v Právu pod titulkem „To zvládneme“ – Německo pět let poté. Autor Vladimír Plesník v něm mimo jiné píše: „Svůj nejproslulejší výrok, který jí už nikdo neodpáře, Angela Merkelová (66) pronesla 31. srpna 2015. Wir schaffen das (To zvládneme), ujistila Němce tváří v tvář tisícům běženců, kteří mířili z budapešťského hlavního nádraží do vysněného ráje – Spolkové republiky Německo. O dva týdny později jim otevřela hranice, což si přes milion dalších vyložilo jako závazné veřejné pozvání. Korunou všeho se pak stal výrok o ‚vítací kultuře‘. Svou zemi i Evropu změnila k nepoznání. Současně odmávla start největšího poválečného sociálního experimentu na našem kontinentě, a to s otevřeným koncem.“

„Velmi přesné vyjádření. Stejně jako srovnání s mediální odezvou na nesmyslnou americkou invazi do Iráku, kdy, jak autor píše, ‚se americká média, tak jako nyní německá – veřejnoprávní i soukromá – takřka do jednoho semkla do houfu po boku vlády. Konkrétně na základě teze, že utečenci přicházejí zemi nejen obohatit, ale i uzdravit‘. Pointa je nám dobře známa: zažíváme ji v přímém přenosu i v naší zemi: ‚Nejeden člověk, který o takovém požehnání jen mírně zapochyboval, se dočkal od médií, politické scény i církve nálepky xenofoba, rasisty, nacisty. Zrodil se pozoruhodný termín Ausländerfeindlichkeit, tedy nepřátelství vůči cizincům. Štemplování takových černých ovcí převzali proimigrační fanatici,“ cituje pro ParlamentníListy.cz Petr Žantovský.

V Německu si velká většina lidí dává raději pozor na pusu

Poukazuje na skutečnost, že německá vláda se snaží každý projev nesouhlasu s její politikou označit nálepkou neonacismu, případně extremismu. „Dobře to bylo vidět na předloňské demonstraci v Chemnitzu vyvolané faktem, že Iráčan Júsif A. a Syřan Alí S. ubodali Němce kubánského původu, protože jim u bankomatu odmítl vydat své peníze a obstarat jointa. Kontrarozvědka, podle Plesníka, shledala, že jen přibližně 800 tamních protestujících sneslo označení krajní pravice, či dokonce neonacisté. Jinak řečeno: drtivou většinu tvořili lidé nespokojení s vládou – Merkelová však hovořila o ‚neonacistické akci‘ a Der Spiegel přispěchal s několikastránkovým materiálem o ‚hnědém Sasku‘,“ připomíná mediální analytik, jak se kancléřka i média vypořádávají s odpůrci vlády.

V závěru článku se píše, že podle nedávno zveřejněné studie 78 procent Němců sdělilo, že si v určitých věcech člověk musí dávat pozor, co řekne na veřejnosti. „To je zlatý hřeb tohoto textu informujícího o situaci u našich západních sousedů. Vlastně se mi chce na konci této glosy s jistou obavou jen povzdechnout, jak dlouho tento autor ještě bude smět psát – tedy takto, podle pravdy – do našich mainstreamových médií? Stejně tak se nabízí otázka, jak brzo se s ním asi tak setkáme při předávání Krameriových cen za nezávislou žurnalistiku,“ přemítá Petr Žantovský.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

8:44 Kdo tohle vyjednal, proboha? Češi zjistili pravdu o zelenině z dovozu

Včera ParlamentníListy.cz přinesly čtenou reportáž o zkušenostech českých dovolenkářů v Itálii. Mezi…