Zemanův poradce Nejedlý výjimečně promluvil do médií. A stálo to za to. Třeba o tom, jak si Sobotka zasloužil pohlavek...

27. 10. 2017 9:24

Martin Nejedlý je ekonomický poradce prezidenta Zemana, o kterém se říká, že je nejvlivnějším mužem v prezidentově okolí, a rozhovory novinářům běžně neposkytuje. Výjimku udělal pro Sabinu Slonkovou a server Neovlivní.cz. V rozhovoru poradce mluví nejen o své pověsti, ale také o tom, zda by Miloš Zeman jmenoval vládu s komunisty, proč měl prezident Sobotkovi uštědřit pohlavek a jak je na tom Miloš Zeman zdravotně.

Zemanův poradce Nejedlý výjimečně promluvil do médií. A stálo to za to. Třeba o tom, jak si Sobotka zasloužil pohlavek...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Nejedlý

Hned na začátku Martin Nejedlý sdělil, že Zeman je po třítýdenním odpočinku v Lánech v dobré kondici. „Absolvoval také komplexní zdravotní vyšetření. A nebylo to vyšetření, o kterém se vyprávějí vtipy, jak přijde pacient k lékaři, otevře pusu a ten řekne, že je všechno v pořádku,“ upřesnil Nejedlý.

Že prezidentův stav navenek ale vypovídá něco jiného? Na to má Nejedlý jednoduché vysvětlení. „Ano, když se posuneme dozadu a podíváme se, co absolvoval v druhém kvartálu letošního roku, například cesty do Číny, Vietnamu, Kazachstánu, návštěvy v krajích a tak dále, tak tento program opravdu mohl zanechal na panu prezidentovi stopy,“ dodal Nejedlý s tím, že když se na veřejnosti objevil koncem srpna, byl prý odpočatý a měl čas věnovat se sám sobě.

Nejedlému vadí, že hlavní téma, které se okolo Zemana točí, je jeho zdraví. „Já si to překládám tak, že nic jiného na něj není, takže když se rozeběhne diskuse, zda prezident bude kandidovat, je tu na stole okamžitě téma, jak dát voličům najevo, že prezident už nemá být zvolen. A to téma je, že se začne zpochybňovat jeho zdraví,“ řekl ekonomický poradce prezidenta s tím, že takový přístup je amorální, a kdyby nebyl prezident v dobré kondici, rozhodně by znovu nekandidoval.

Často se také stává, že kritici Nejedlému vyčítají, že prezidenta žene rychlým tempem a nenechá ho vydechnout. „Chtěl bych někdy jednoho z těch mudrců vidět, jak se postaví před Miloše Zemana a řekne, že mu ruší program. Jednou jsem si dovolil škrtnout mu jeden den návštěvy kraje, protože se vracel z Ukrajiny a necítil se dobře. Musím vám říct, že to byl za celou dobu, co se známe, jediný hlučný rozhovor,“ prozradil Nejedlý.

Dále se Nejedlý rozmluvil o tom, jak vlastně vzniklo dosazení Ivany Zemanové do čela volebního týmu. „Ten příběh začal tak, že jsme se při nějaké příležitosti bavili, co nás čeká v roce 2017, a já jsem začal mluvit o tom, že jako první krok je třeba nasbírat 50 tisíc podpisů. Zeptal jsem se jí, jestli by se na tom nechtěla podílet. Ivana mi na to řekla, že na tento rozhovor strašně dlouho čekala a že mě chtěla sama oslovit a že by byla ráda, kdyby se to mohlo vytvářet s její tváří,“ řekl potěšeně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Nejedlý se také netají tím, že byl překvapen z toho, že předseda Senátu vyhlásil volební termín tak brzy. „Hlavním důvodem bude, že zákon říká, že do pěti dnů od oficiálního vyhlášení musí být otevřen transparentní účet. A už vidím, že se otevírá diskuse na všech frontách, co je a co není kampaň. Od toho dne, kdy budeme muset podle zákona otevřít tento účet pro Miloše Zemana, tak každý z jeho přispěvatelů bude podroben lustraci, kdo to je, proč to je a co se za tím skrývá,“ je přesvedčen Martin Nejedlý

Jestli má prezident oproti dalším kandidátům výhodu díky pravidelného pořadu na TV Barrandov, kde může každý týden prezentovat své názory? To si Nejedlý nemyslí. Podle něj je TV Barrandov privátní subjekt a pole je zde volné. Nic na tom nemění ani to, že ho vlastní Jaromír Soukup, se kterým má Nejedlý mít dobré vztahy. „Pořad s prezidentem běží už dlouho, nevznikl účelově kvůli volbám,“ říký Nejedlý.

Na otázku, jestli prezident Miloš Zeman věří Andreji Babišovi, odpovídá Nejedlý, že prezident věří pouze sám sobě a vycházet bude z toho, co rozhodnou voliči. „Myslím si, že Miloš Zeman nehodnotí, kdo by byl do budoucna dobrým nebo špatným premiérem, stěžejní bude rozhodnutí voličů,“ míní Nejedlý.

Miloš Zeman prý také tvrdí, že pokud soud nerozhodne, že Andrej Babiš je vinen, bere to jako něco, co je spekulace médií.

Dále se Martin Nejedlý vrací k sitauci, kdy premiér chtěl odvolat Andreje Babiše a Miloš Zeman to blokoval. „Pokud chtěl Bohuslav Sobotka odvolat Andreje Babiše, ten den se s panem prezidentem viděl, a neřekl mu ani slovo. A odpoledne oznámil demisi. Chtěl bych jen pochopit, proč si nenašel chvíli, aby to prezidentovi sdělil,“ dodal Nejedlý.

Pokud někdo mluví o nějaké zlopamětnosti a pomstychtivosti Miloše Zemana, tak se strašně podle slov Nejedlého mýlí. Tady byl ten zásadní problém vládní krize. „Jistě, mohu mít k některým prezidentovým krokům nějaké výhrady. Ten pokyn hůlkou nebyl správný. To jsem i panu prezidentovi říkal. Ale kdybych byl tehdy v jeho roli, s odstupem času si říkám, že to pokynutí hůlkou bylo asi minimum, co pan prezident mohl udělat,“ sděluje Nejedlý, že Sobotka by si v rámci otcovské výchovy zasloužil pohlavek.

Nejedlý také prozradil, že prezident Miloš Zeman by si přál vládu dvou stran, a to ANO a ČSSD. Na variantu vládnutí ANO s ČSSD se ale Nejedlý netváří. „Nemyslím si, že by v naší zemi měla nastat situace, že budeme mít vládu, kde budou sedět komunisté,“ dodal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: dah

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

23:04 Trestní stíhání Jiřího Pehe? Orgány by měly konat, řekl prezident Zeman

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov věnoval…