Židovská obec protestuje proti ocenění herce Gibsona na festivalu. V jednom filmu prý Židy zobrazil krvelačně

05.07.2014 7:44

Federace židovských obcí v České republice nelibě nese ocenění herce Mela Gibsona v rámci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. Informuje o tom web Reflex.cz. Mel Gibson podle Židovské obce napomáhá svým dílem vytvářet prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům. Na mysli mají podle tiskové zprávy adresované Jiřímu Bartoškovi především film z roku 2005 Umučení Krista, který židy vykresluje v nejčernějších stereotypech.

Židovská obec protestuje proti ocenění herce Gibsona na festivalu. V jednom filmu prý Židy zobrazil krvelačně
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Jiří Bartoška, prezident MFF Karlovy Vary

Hlavní hvězdou letošního karlovarského filmového festivalu se stal americký herec a režisér Mel Gibson. Nad tím, že se chystá Mezinárodní filmový festival Gibsona ocenit významným Křišťálovým globem „za mimořádný přínos světové kinematografii“, se Židovská obec vzhledem ke Gibsonovým antisemitským projevům pozastavila a v tiskové zprávě to dala najevo i filmovému festivalu.

„Nepřísluší nám hodnotit jeho filmařské kvality, nicméně udělením takovéto ceny se MFF KV stává další z velmi diskutabilních platforem, která pozvolna mění atmosféru v naší zemi z tradiční, relativně tolerantní společnosti navazující na masarykovské tradice První republiky, na společnost, ve které je dáván prostor hostilním, xenofobním a antisemitským názorům,“ píše předseda FŽO v ČR Petr Papoušek ve své zprávě. „Jsme toho svědky v poslední době, kdy je relativizována historie a zpochybňovány hodnoty, na kterých byla vybudována naše současná demokracie,“ dodává Papoušek.

Celá tisková zpráva Židovské obce ZDE

Kritické hlasy se ozývají i ze zahraničí

Židovská obec je velmi citlivá na projevy, které společnost vrhají zpět ke škodlivým stereotypům, které Židy líčí jako krvelačné vrahy Krista. Jeho ocenění proto nevidí jako šťastný krok.

České židovské obce situace znepokojuje, protože jeho film Umučení Krista prý představuje Židy jako zlé a krvelačné bytosti. Udělením ceny podle nich festival dává prostor antisemitským názorům. Vedení festivalu názor Federace židovských obcí podle Reflexu.cz sice respektuje, hodnotí však údajně výhradně Gibsonovu filmařskou kariéru.

Židovská obec se odvolává i na názory jiných. „Již krátce po uvedení filmu bylo konstatováno, že v době vzrůstajícího antisemitismu lze Gibsonovo dílo snadno zneužít k legitimizaci protižidovské nenávisti,“ píše se ve zprávě. FŽO v této situaci není osamocená. Kritické hlasy na pozvání Mela Gibsona do České republiky prý zaznívají také ze zahraničí, kde s ním mají nejednu kontroverzní zkušenost.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr

Ing. Miloš Zeman byl položen dotaz

420 milionů - na co?

Dobrý den, na co potřebujete takový rozpočet, když už téměř ani necestujete, navíc je tu krize? Nezasloužili by si peníze spíš lidi než pár vyvolených?Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

22:22 Bez solárů nové budovy nebudou. Další plán EU proti Putinovi. Opět šlo přes TOP 09

Evropská komise dnes představila plán zvaný REPowerEU, který je reakcí na těžkosti a narušení globál…