Zisk českého zemědělství loni mírně vzrostl na 16,7 miliardy

07.03.2014 11:50 | Zprávy
autor: dkr, čtk

Českému zemědělství se v loňském roce dařilo, zisk odvětví meziročně vzrostl o 300 milionů korun na 16,7 miliardy Kč. Jednalo se o druhý nejlepší výsledek od roku 1998, odkdy se tento ukazatel sleduje. Údaje zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Na růstu se podílela vyšší úroda hlavních rostlinných komodit, zvýšení cen mléka i nárůst dotací.

Zisk českého zemědělství loni mírně vzrostl na 16,7 miliardy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Venkov - ilustrační foto

Hodnota produkce celého zemědělského odvětví vyjádřená v běžných základních cenách vzrostla z předloňských 122,4 na 128,1 miliardy korun. O více než čtyři procenta vzrostla jak rostlinná, tak živočišná výroba. Vyplacené dotace se proti roku 2012 zvýšily o 3,4 procenta na 30,3 miliardy korun.

„Hodnota rostlinné produkce rostla nejen díky vyšší úrodě pšenice, žita, řepky a ovoce, ale i díky růstu cen krmných plodin, zeleniny a brambor," uvedl ČSÚ v komentáři pro ČTK. „U produkce živočišné došlo k navýšení výroby vajec a prasat a k nárůstu cen pro vejce, skot a drůbež," stojí v komentáři. Na nárůstu živočišné výroby se významně podílelo mléko, jehož nákupní cena a vyrobené množství loni vzrostly. Hodnota produkce mléka tak narostla oproti roku 2012 o devět procent.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Jaká je ta vaše taktika, jak zabránit úpadku průmyslu?

A myslíte, že je reálné zabránit tomu, co předvádí EU? Podle mě si dělá stejně co chce, bez ohledu na to, co chce většina občanů EU, protože rozhodují hlavně ti nikým nevolení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zrovna vám to vadí?“ Navážení se do ANO brutálně vybuchlo politikovi STAN

14:00 „Zrovna vám to vadí?“ Navážení se do ANO brutálně vybuchlo politikovi STAN

Fotografie Viktorie Kalivodové, influencerky spolupracující s hnutím ANO, ze Sněmovny s vyplazeným j…