Zklamaný Saša Vondra: Zeman nerozvíjí vztahy s USA. A vláda také ne

22.01.2015 20:24

Prezident Miloš Zeman a představitelé současné vlády jsou málo aktivní vůči Spojeným státům a nesnaží se zvrátit trend slábnutí zájmu USA o Česko. ČTK to dnes řekl bývalý ministr zahraničí a obrany Alexandr Vondra (ODS) u příležitosti představení studie o česko-amerických vztazích za posledních 25 let. Obrazu Česka v USA podle Vondry škodí i kontroverzní vyjádření Zemana k ukrajinské krizi a ruské politice.

Zklamaný Saša Vondra: Zeman nerozvíjí vztahy s USA. A vláda také ne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Současnou českou politiku vůči Spojeným státům označil někdejší disident a později velvyslanec ve Washingtonu za pasivní. "Náš pan prezident má za sebou dva roky a Spojené státy nenavštívil, ani na přednášku," řekl. "Václav Klaus svého času, přestože měl problémy si zajistit přijetí v Bílém domě, tak do Spojených států jezdil prezentovat české myšlení," dodal.

Vztahy ČR a USA jsou prý nadstandardní

Podle ředitele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka se Zeman letos do USA chystá hned dvakrát. V březnu má vystoupit na konferenci organizace AIPAC ve Washingtonu a pravděpodobně v září by se měl vydat do New Yorku na zasedání OSN. Zda je to dostatečné množství cest, nebo ne, záleží na názoru hodnotitele, sdělil Kmoníček ČTK.

Chyba ale podle Vondry není jen na straně prezidenta. "Nevšiml jsem si, že by tam (v USA) byl ministr zahraničí," uvedl na adresu Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Ten se za Atlantikem loni účastnil Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Podle Zaorálkova náměstka Jakuba Kulhánka jsou vztahy ČR a USA nadstandardní. "V minulém roce vedle úspěšné návštěvy premiéra Sobotky v USA v listopadu a jeho setkání s viceprezidentem Bidenem a další vysokou politickou reprezentací USA se ministr Zaorálek několikrát sešel na různých fórech i platformách s ministrem zahraničí USA Johnem Kerrym. Kromě toho probíhají častá jednání i na nižší úrovni," řekl Kulhánek ČTK.

Je to těžší, ale chce to víc snahy, míní Vondra

"Ano, přijel tam pan premiér s předsedou Poslanecké sněmovny, ale díky tomu, že Čechoameričané společně s českou ambasádou dlouhodobě prosadili v Kongresu odhalení busty Václava Havla," poznamenal Vondra k cestě Sobotky do Washingtonu na odhalení Havlovy busty. "Bez této akce, která vznikla ve Spojených státech, je otázkou, jestli by se ta návštěva odehrála. Prezident Obama si čas na českého premiéra nenašel," doplnil.

Vondra současně připustil, že pro nynější českou reprezentaci je navazování nadstandardních vztahů s americkou vládou, řešící hlavně domácí problémy, těžší než v dobách prezidenta Havla, kdy Česko bylo v USA podle exministra na výsluní přízně.

"Mají to těžší, ale o to víc bych očekával, že se budou snažit. S jednou výjimkou ale nevidím žádnou snahu, byť v realistické rovině, něco z české strany předvést. Kromě návštěvy ministra obrany jsem neviděl, že by se tam někdo pokusil zabojovat a zvrátit ten trend k určitému ochlazování a zapomnění," soudí Vondra, který po odchodu z vrcholné politiky vede Centrum transatlantických vztahů při vysoké škole Cevro Institut.

Zemanova slova nám škodí, zdůrazňuje exministr obrany

Za problém považuje i některé názory prezidenta Zemana, který v minulosti zpochybnil přítomnost ruských vojáků na Ukrajině a dlouhodobě kritizuje západní sankce vůči Rusku. "Prezidentova prohlášení zejména ve vztahu k ukrajinské krizi a k ruské politice nám rozhodně ve Spojených státech nepomáhají. Škodí nám," tvrdí Vondra. Česko podle něj tato prezidentova vyjádření v očích Američanů "posouvají ze Západu na Východ".

Ve studii, na které se kromě Vondry podíleli bývalí diplomaté Tomáš Pojar a Jiří Schneider a přední američtí politologové, autoři k posílení česko-amerických vztahů doporučují například rozvíjet bezpečnostní a obrannou spolupráci v rámci závazků v NATO. Česko by kvůli tomu mělo zvýšit obranné výdaje na dvě procenta HDP v příštích deseti letech. Vládní závazek navýšit je na 1,4 procenta do roku 2020 mají za nedostatečný.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…