Zkušený rozvědčík Polreich obsáhle pohovořil o vztahu Čechů k Rusku. I Havel mu prý chtěl pomáhat, než ho chlapci kolem něj zpracovali

03.04.2015 19:42

Bývalý zpravodajec a diplomat Miroslav Polreich v rozhovoru pro Literárky poukázal na to, že rusofobie je v České republice poměrně novým fenoménem. Po revoluci jsme se prý zprvu vyznačovali spíše antiamerikanismem, který údajně semlel i Václava Havla.

Zkušený rozvědčík Polreich obsáhle pohovořil o vztahu Čechů k Rusku. I Havel mu prý chtěl pomáhat, než ho chlapci kolem něj zpracovali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Miroslav Polreich

Pojednání o rusofobii začal Polreich poukázáním na absurdnost obviňování Ruska z novoimperiálních tendencí v souvislosti s anexí Krymu. „Krym přece také patřil Osmanské říši či Řecku. Je to absurdní, pokud ovšem nemají agitátoři na mysli, že by měly USA vrátit Aljašku. A to nezmiňuji, že Krym přešel k Ukrajině ne tak dávno, a navíc rozhodnutím komunistické strany, bez ohledu na skladbu a vůli obyvatel,“ vysvětloval Polreich.

Následně se bývalý zpravodajec pustil do rozboru českých fobií. Poukázal na to, že naším prvním nepřítelem po revoluci nebylo Rusko, nýbrž Spojené státy americké.

Polreich uvádí, že po rozpadu bipolárního světa, kdy docházelo k mezinárodní spolupráci velmocí a masivnímu odzbrojování, se objevila myšlenka podporovaná USA, že by bezpečnostní otázky měly přejít od NATO k Organizaci pro spolupráci a bezpečnost v Evropě (OBSE). Proti tomu se ale dle Polreicha postavili lidé bez odpovědnosti a nízké inteligence, kteří vyžadují atmosféru nedůvěry a nepřítele, bez kterého nemohou žít. A vypukla daší vlna antiamerikanismu, která se nevyhnula ani Praze.

Havel, který prý zprvu prohlašoval, že pokud USA chtějí pomoci Československu, měly by pomoci předně Sovětskému svazu, nebo doporučoval zrušit vojenské bloky, brzy narazil u „hochů“, kteří ho na Hradě obklopili. „Všichni je známe a jejich postoje. Dodnes otravují. Havel byl snadno manipulovatelný a nastoupila teorie bezpečnostního vakua (!) a silná protiamerická kampaň,“ popisoval Polreich.

Celý rozhovor k přečtení ZDE

Havel prý následně v mezinárodních médiích dokonce označil USA za zrádce kvůli jejich postoji k NATO a BIS údajně přispěchala s informacemi, že Clinton je agent KGB školený v Praze. Američané přesto od své linie spolupráce s Ruskem necouvli, a proto prý přišla německá „záchrana“ podporou rozpadu Jugoslávie. Ale až mediální kampaň vrcholící smyšleným masakrem v kosovském Račaku údajně vedla ke změně amerického stanoviska. Rozhodující roli zde dle Polreicha hrála mezinárodní média, ale i naši „hoši“.

Teprve poté dle bývalého zpravodajce nastoupila rusofobie – nový nepřítel. „Vzpomeňme na kampaň pod vedením ministra vnitra Jana Rumla, že z Ruska po otevření hranic odejde do Československa 10 až 15 milionů obyvatel. Už byly připraveny záchytné koridory a odpovídající protiruská kampaň. Nemusím argumentovat dál,“ uvedl Polreich.

V podstatě na obdobných motivech kampaň dle jeho soudu pokračuje do dnešních dnů, a to v takové absurditě, že nám prý hrozí nová agrese. Kupodivu tuto masáž prý naši občané moc neberou.


 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

16:50 Zákaz Orbána v Bruselu neprošel. Konference NatCon pokračuje. Nový vývoj

V Bruselu se začátkem týdne konala Konference o národním konzervatismu (NatCon), tu se bruselské úřa…