Zlatuška a Filip se shodli: Prezidentovy argumenty jsou směšné, jedná nepřijatelně

06.05.2015 22:40

Bývalý rektor Univerzity Karlovy Ivan Wilhelm, rektorka VŠE Hana Machková, předseda sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Jiří Zlatuška (ANO), místopředsedkyně sněmovního výboru pro vědu a vzdělání Anna Putnová (TOP 09) a předseda komunistů Vojtěch Filip ve středečních Událostech, komentářích České televize o dalším kole bojů prezidenta Miloše Zemana s akademickou obcí. Všichni hosté včetně Vojtěcha Filipa byli k prezidentovi velmi kritičtí.

Zlatuška a Filip se shodli: Prezidentovy argumenty jsou směšné, jedná nepřijatelně
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Prezident Miloš Zeman navštívil Brandýs nad Labem

Paní Machková hned na úvod konstatovala, že prezidentův podpis je při jmenování profesorů jen formálním završením náročného procesu uchazečů o profesuru. Jde o proces velmi obtížný a úspěšně jím projít není nic triviálního. „Je to symbolické gesto jako poděkování ze strany státu, že si váží vzdělanosti,“ předestřela svůj náhled na věc rektorka.

Ve stejném duchu se vyjádřil i Wilhelm, který poukázal na to, že stát v podobě prezidenta by se neměl vměšovat tak, že odmítne přidat svůj podpis. „To řízení trvá zhruba dva roky,“ připomněl Wilhelm. Může se samozřejmě stát, že bude mít prezident republiky zásadní výhrady, ty by ovšem měl sdělit dané škole, aby případně celý proces zhodnotila znovu a třeba dospěla ke stejnému výsledku. Jistě prý lze přemýšlet o změnách ve jmenovacím procesu, ale nelze ustupovat tlaku hlavy státu. Bez tlaku by bylo možné vést rozumnou debatu o změnách.

Role kádrováka prezidentovi nesluší

Do debaty se zapojili i politici. „Současná právní úprava prezidentovi neumožňuje vybírat jako z jídelního lístku, koho bude jmenovat a koho ne,“ poznamenala k tomu Putnová s tím, že se prezident pravděpodobně této povinnosti chce zbavit. „Stylizovat se do role kádrováka je pro prezidenta nedůstojné,“ poznamenala dále Putnová.

Zlatuška dodal, že dal prezident jasně najevo, jakých hodnot si váží a jakých ne. Ukázal, že hodnoty ceněné ve vyspělém světě pro něj v této věci nehrají takovou roli. Argumenty, které prezident uvádí, jsou směšné a zakrývají nějaký jiný záměr, který má,“ je přesvědčen Zlatuška.

Stojí za pozornost, že i Vojtěch Filip poukázal na složitost celé procedury vedoucí ke jmenování profesora. Jestliže bylo řečeno, že to trvá přibližně dva roky, měla Kancelář prezidenta republiky dost času, aby podala nějakou námitku. „Toto nejmenování v závěru ukazuje na selhání, neříkám, že samotného prezidenta, ale spíše Kanceláře prezidenta republiky. Selhání systému,“ konstatoval Filip.

Předseda komunistů také připomněl, že o zřízení univerzity rozhoduje stát, a také proto je v závěru celého systému jmenování profesorů prezidentův podpis jakožto představitele státu. V závěru Filip prohlásil, že na sebe prezident možná chtěl strhnout pozornost. „Ale soustředí ji na sebe způsobem, který je nepřijatelný.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

12:50 Do války nepůjdu, ať si tam jde Putin. Hlášení z Kavkazu. Po Rusech prý chudoba

„Jedu se setkat s mamkou. Už jsme se léta neviděli. Jsme z Doněcka a já nechci bojovat za Putina. Už…