Zločin, který nemá obdoby. I to padlo na ČT v souvislosti se sestřelením letadla nad Ukrajinou

17.07.2014 19:20

Tragédie malajsijského letadla nad bojující Ukrajinou se okamžitě stala tématem posuzovaným v kontextu válečných operací. Fakt, že letadlo bylo velmi pravděpodobně sestřeleno, okamžitě na obou stranách zahájil obviňování protistrany. Názory se pokusila shrnout i Česká televize.

Zločin, který nemá obdoby. I to padlo na ČT v souvislosti se sestřelením letadla nad Ukrajinou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace před Strakovou akademií na podporu Ukrajiny nazvaná Praha pro Ukrajinu - Za vaši i naši svobodu!
reklama

Letadlo Malajsijských aerolinií na lince Amsterdam - Kuala Lumpur bylo sestřeleno přibližně v půl čtvrté v deseti kilometrech nad zemí. Zemřeli všichni na jeho palubě, podle posledních informací více než 300 lidí.

Okamžitě se začalo mluvit o sestřelení letadla, které mělo nastat nad oblastí východní Ukrajiny, přibližně čtyřicet kilometrů od hranic s Ruskem.

Kyjevská vláda okamžitě uvedla, že ona nemá s akcí nic společného a obvinila proruské povstalce. Ukrajinský prezident Petro Porošenko odmítl, že by ukrajinská vláda něco takového udělala. Povstalci odmítají, že by vůbec měli prostředky a výzbroj na to, letadlo v takové výšce sestřelit. Redaktor ČT však zmínil názor moskevského dopisovatele BBC, že by separatisté mohli mít z Ruska tyto zbraně k dispozici.

Česká televize od půl sedmé zařadila na zpravodajském kanále mimořádné vysílání. Jiří Just, spolupracovník ČT v Moskvě, při svém prvním telefonickém vstupu uvedl, že prezident Vladimir Putin mluvil telefonicky s Barackem Obamou. Zatím není jasné o čem. V Moskvě se podle něj o sestřelení zatím ví pouze to, že sestřelení proběhlo v místech, kde ukrajinská armáda provádí, jak sama říká, „protiteroristickou operaci“.

Anketa

Kdo podle vás sestřelil civilní letadlo nad Ukrajinou?

hlasovalo: 712522 lidí

Při svém druhém vstupu o několik minut později ale uvedl: „Pokud by se prokázalo, že to udělalo Rusko, dá se očekávat velmi tvrdé vyjádření západních lídrů,“ uvedl Just. Pak si zaspekuloval, že prezident Putin se nejspíš snažil přesvědčit svého protějška Obamu, že Rusko s tím nemá nic společného. A co by se stalo, pokud by se prokázalo, že letadlo sestřelili Ukrajinci? Kyjev by podle něj přišel o všechnu podporu, kterou zatím má od Západu. 

Reportér České televize na východní Ukrajině Martin Dorazín se ohlásil ze Slavjansku, kde prý jde jen velmi problematicky internet, a tomu odpovídají i informace novinářů. Poprvé se podle něj informace objevila na webových stránkách separatistické Doněcké lidové republiky. První informace byla, že to byl ukrajinský velký letoun Antonov, který separatisté sestřelili.

Zpravodaj Martin Řezníček z Washingtonu uvedl, že USA postupují vůči Rusku razantněji než třeba země EU, ale vždy si nechávaly prostor pro zprostředkování vyjednávání. Zmínil i možnost, že by USA mohly rozšířit své sankce z jednotlivých podniků na celá hospodářská odvětví.

Podle politického analytika Martina Riegla je těžko představitelné, že by se jednalo o záměrné sestřelení. V tom případě by se jednalo o zcela bezprecedentní zločin, který nemá v dějinách válečných konfliktů obdoby.

Nevyloučil však možnost, že nakonec ve zmatečné situaci klíčové tlačítko zmáčkl nějaký radikál, který chtěl konflikt eskalovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jav
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

20:26 Skandál Milionu chvilek. Nachytáni při činu, pak špatná výmluva. A už to jede

Spolek Milion chvilek pro demokracii zahájil v úterý v Plzni první část ze série akcí pod názvem Šta…