Zmetek Juncker, ulevil si poslanec ČSSD. Žehlit to za stranu šel do televize Tomáš Prouza

13.09.2017 19:24

Ve středečním Interview ČT24 usedl proti moderátorce Světlaně Witowské bývalý tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády ČR Tomáš Prouza. Okomentoval projev předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera. Jeho stranický kolega, sociální demokrat Jaroslav Foldyna, dostal od hosta za uši.

Zmetek Juncker, ulevil si poslanec ČSSD. Žehlit to za stranu šel do televize Tomáš Prouza
Foto: vlada.cz
Popisek: Státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza

Jean-Claude Juncker přednesl zprávu o stavu Evropské unie. Čeká nás dobrá budoucnost? Podle bývalého tajemníka bylo v Junckerově projevu poznat, že si chtěl vydefinovat svůj politický odkaz. „Bylo tam daleko méně kritiky, bylo tam daleko více budování mostů a bylo to o tom – chci, aby Evropa byla jednotnější a vy se rozhodněte, jestli to chcete taky,“ vrhl se na hodnocení Junckerova projevu Prouza.

Faktem je, že Velká Británie, Polsko či Maďarsko brojí proti stálému sbližování členských zemí, ale ostatní země jsou prý připraveny diskutovat. „Řada věci v EU trvá příliš dlouho, avšak ne kvůli Bruselu, ale kvůli jednotlivým členským zemím, které to brzdí. To byla v určitou dobu i česká politika, nerozhodovat o něčem a raději to odložit,“ pokračoval Prouza.

Juncker všem vyslal jasný vzkaz

Host také vyjádřil názor, že EU se už oklepala z prvotního šoku z brexitu a snaží se jít kupředu. Junckerův projev byl podle bývalého úředníka smířlivý, ale skrýval v sobě i jasné poselství. „Rozhodněte se, jestli to budeme dělat všichni společně, nebo vezměte na vědomí, že tu je asi 22 zemí, které chtějí postupovat společně a vy se rozhodněte, jestli chcete stát bokem,“ konstatoval Prouza.

Na straně EU dnes cítí snahu dělat méně věcí, ale ty, které bude dělat, že bude dělat lépe. EU už se prý zabývá společnou obranou a dalšími důležitými tématy. Pro nás by mělo být důležitým tématem přijetí eura. V Česku nám teď chybějí politici, kteří by stáli na náměstích a vysvětlovali lidem, jaké výhody Češi z přijetí eura získají. Takhle to dělali slovenští politici, ale z těch českých se k tomu nikdo moc nemá. „Pokud přijmeme euro, tak to bude někdy kolem roku 2025 nebo 2030 a bude to souviset s generační výměnou politiků,“ posteskl si host. Prouza má za to, že je škoda, že euro přijmeme takhle pozdě. Podnikatelé by přitom lidem mohli říct, že po přijetí eura odpadnou některé náklady, takže zbude víc peněz třeba na platy.

Juncker vedle přijetí eura mluvil také o ministrovi financí Evropské unie, který by mohl koordinovat hospodářské reformy. Pokud by Česko nešlo stejným směrem jako zbytek EU, může se nám to jednou vymstít.

Pár slov Prouza pronesl také na adresu svého stranického kolegy a poslance ČSSD Jaroslava Foldyny. Ten Junckerovi vyčetl, že Česko bude mít lepší potraviny až ve chvíli, kdy přijme euro. Foldyna kvůli tomu označil Junckera za zmetka.

„Mezi tím  není žádná souvislosti. Naprosto to s tím nesouvisí. To je zase snaha vymezovat se proti Bruselu. Každá strana má specifické lidi, když to řeknu zdvořile. To je zase to nadávání na Brusel.,“ pustil se Prouza do Foldyny.   

Došlo i na uprchlíky

„Já si myslím, že když se dohodneme na tom, že jsou nějaká pravidla, tak musí být dodržována. Já uvedu jiný příklad. V roce 2009 jsme přijali nová pravidla pro emise automobilů. Německo tehdy bylo výrazně proti a Němci byli přehlasováni. A víme, k čemu to vedlo, známe aféru ‚dieselgate‘,“ připomněl Prouza. Z tohoto pohledu by Česko mělo respektovat domluvená pravidla o uprchlických kvótách. Kdyby se jednou Němci inspirovali námi a řekli by si, že přestanou platit do společného evropského rozpočtu, co s tím budou Češi dělat, ptal se někdejší spolupracovník premiéra Sobotky.

U Junckera ocenil, že se vymezil proti Turecku. Země půlměsíce dnes podle jeho názoru nechce do EU vstoupit, jinak by Turecko nemluvilo o obnově trestu smrti a o dalších věcech, které jsou v rozporu se základními pilíři EU.

Nakonec Prouza prozradil, že se do politiky jednou vrátí. „Je to samozřejmě věc, která je mi blízká, myslím si, že jednou se do toho rád vrátím,“uzavřel Prouza.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…