Zmlátili ho, zničili mu auto a policie ho jen těžko zachraňovala. Tak dopadl ukrajinský politik po vystoupení v TV

15.04.2014 12:36

Kandidát na prezidenta Ukrajiny Oleg Carev byl v noci zablokován v budově televizní stanice ICTV v Kyjevě, kam byl pozván, aby se zúčastnil živé televizní debaty. Policistům se nakonec podařilo zachránit Careva před zfanatizovaným davem, ten jej ale předtím stačil brutálně zbít. Druhým prezidentským kandidátem, který se stal obětí útoku, byl Michail Dobkin. Neznámí útočníci mu zničili auto a politika polili brilantovou zelení a posypali moukou, uvádí ruská agentura RIA Novosti.

Zmlátili ho, zničili mu auto a policie ho jen těžko zachraňovala. Tak dopadl ukrajinský politik po vystoupení v TV
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na Václavském náměstí proběhl protest Za vaši i naši svobodu-Ne ruské okupaci Ukrajiny

Anketa

Jaké řešení doporučujete v případě východní Ukrajiny?

hlasovalo: 31867 lidí

Ukrajinští radikálové brutálně zbili prezidentského kandidáta a poslance parlamentu Olega Careva, kterého společně s jeho ochrankou zablokovali v sídle televizní stanice ICTV v Kyjevě. Tiskový mluvčí poslance na jeho webových stránkách oznámil, že politik leží ve vážném stavu v nemocnici.

Poslanec Oleg Carev byl v noci na úterý i se svým týmem násilím zablokován v budově televizní stanice ICTV v Kyjevě, kam přijel, aby se zúčastnil živě přenášené debaty v pořadu Svoboda slova. Tiskový mluvčí Careva mimo jiné vyjádřil obavy o život poslance a jeho týmu. K incidentu upřesnil, že automobily poslanců byly zničeny a pneumatiky rozřezány. Ukrajinský zpravodajský portál TSN později informoval, že se milicionářům podařilo zachránit Careva před zfanatizovaným davem a odvézt do bezpečí.

„S mimořádnou námahou se členům státní ochrany ústavních činitelů podařilo vyprostit jej z davu rozvášněných radikálů, kteří ho bili. Jak sdělil asistent poslance, který byl během incidentu s Carevem, poslanec opustil sídlo televize přibližně před hodinou. Byl brutálně zmlácen a nachází se ve vážném stavu,“ píše se ve vyjádření tiskového mluvčího.

Zároveň média informovala o napadení dalšího prezidentského kandidáta Michaila Dobkina. Ukrajinská tisková agentura UNN s odvoláním na Dobkinův telefonický vstup do televizního pořadu Svoboda slova informovala, že mu neznámí útočníci poničili automobil a zranili jeho doprovod.

„Už jsem byl na cestě k vám, do studia. Jenomže zablokovali naše auto, rozřezali pneumatiky a auto zničili. Když jsme se snažili zjistit, co jsou útočníci zač, nic jsme se od nich nedozvěděli. Několik mých asistentů bylo zraněno, ale já přesto doufám, že se mi příště už určitě podaří přijet k vám osobně,“ řekl Dobkin v telefonickém vstupu do pořadu Svoboda slova, kde se měl zúčastnit předvolební debaty s dalšími kandidáty na prezidenta Julijí Tymošenko a Olegem Carevem.

Ukrajinská média informovala také o tom, že při útoku prezidentského kandidáta polili zeleným dezinfekčním prostředkem a posypali moukou.

Čím je známý Carev

Kandidát na prezidenta Oleg Carev se narodil 2. června 1970 v Dněpropetrovsku. Čtyřikrát byl zvolen poslancem ukrajinského parlamentu, od únoru 2005 do roku 2010 byl předsedou dněpropetrovské oblastní organizace Strany regionů. Od roku 2011 působí také jako předseda Antifašistického fóra Ukrajiny. Od května 2012 do ledna letošního roku působil jako poradce premiéra Nikolaje Azarova.

Jak došlo na Ukrajině ke střídání u moci

Politická krize vypukla na Ukrajině koncem loňského listopadu, když vláda oznámila pozastavení integračního procesu do Evropské unie. Masové protesty, pro které se vžil název Euromajdan, se konaly po celé zemi a v lednu se zvrhly do krvavých potyček ozbrojených radikálů s ochránci pořádku. Pouliční šarvátky a boje, během nichž radikálové opakovaně použili střelné zbraně a Molotovovy koktejly, si vyžádaly desítky obětí na životech.

22. února v zemi došlo k násilnému uchopení moci. Parlament, který porušil dohodu s prezidentem Viktorem Janukovyčem a lídry opozičních stran, změnil ústavu, provedl změny ve vedení parlamentu a ministerstva vnitra, a donutil prezidenta země, který se obával o život, uprchnout z Ukrajiny. 27. února ukrajinský parlament potvrdil složení tzv. „vlády národní důvěry“, v jejímž čele stanul Arsenij Jaceňuk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

22:32 „Školník vyhrožoval, že neodmaturujeme.“ Soudružka ho naučila koktat a počurávat se. Normalizace na periferii, kde Havel řekl památnou větu...

REPORTÁŽ „Komunistická soudružka mě naučila koktat a počurávat se,“ vzpomínal bývalý kastelán na pře…