Uvnitř kongresového sálu nabádá druhý muž sociální demokracie Milan Chovanec železničáře ke stávce a nepřímo tak říká: Když mi budou stávkovat pošťáci, tak ať Ťokovi stávkují také jeho „podřízení“. Lídr Bohuslav Sobotka zase vyzývá své oponenty, aby přestali s kritikou a vnitřními spory, které stranu oslabují. „Naši protivníci jsou venku, nikoliv tady v sále, v naší straně,“ řekl premiér ve svém projevu na zasedání v žižkovském hotelu Olšanka, které se odehrávalo za zavřenými dveřmi.
Taková je nálada v současné sociální demokracii. Hledat za každou cenu nepřítele a kopat kolem sebe. Přesně před týdnem schválený protikuřácký zákon je jen jedním z důkazů. Novela měla úplně na začátku v době ministra za TOP 09 Leoše Hegera opodstatněné ambice; nynější podoba i diskuze kolem ní a konečné schválení jsou už ale spíše fraškou než pokusem opravdu bojovat proti škodlivému kouření, alkoholu, drogám a dalším škodlivým látkám.
Zákaz mluvit o kuřárnách
Největší radost ze schválení kontroverzního zákona měl na první pohled dost nepochopitelně premiér Sobotka. Proč ale on a později také další aktivističtí politici v boji proti kouření nedokážou říci úplnou pravdu? Pokud bude zákon opravdu po projednání v Senátu a podpisu prezidenta přijat, bude to nejtvrdší protikuřácká norma v Evropě. Opravdu se zařadíme mezi 18 zemí EU, které mají podobné normy, ale proč se všeobecně tají fakt, a to napříč politickým spektrem i médii, že mezi nimi existuje také 15 zemí, které pro kuřáky zařizují uzavřené kuřárny. Tedy podle našich politiků skoro to nejhorší, co by mohlo potkat naši zemi. O kuřárnách je ale u nás přísný zákaz mluvit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka