Znechucený exdiplomat Kolář: Zeman se podbízí tak, že ho ani ti Rusové neberou vážně, jen využívají. Je na hraně kolaborace

23. 11. 2017 18:01

Někdejší diplomat v Rusku a v USA Petr Kolář se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil k návštěvě Miloše Zemana v Rusku. Z toho, co prezident v Rusku dělá, Kolář nemá příliš radost. V jednu chvíli bývalý diplomat dokonce prohlásil, že se Miloš Zeman pohybuje na hraně kolaborace s Ruskem.

Znechucený exdiplomat Kolář: Zeman se podbízí tak, že ho ani ti Rusové neberou vážně, jen využívají. Je na hraně kolaborace
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář

V prvé řadě se vyjádřil k tomu, že prezident se ohradil proti článku ruského televizního kanálu ministerstva obrany Zvezda o roce 1968, v němž bylo uvedeno, že by Češi a Slováci měli Sovětskému svazu poděkovat za invazi ze srpna onoho roku.

„Prezident Miloš Zeman udělal to jediné, co mohl. Ohrazení bylo důrazné, takže ano, je to v pořádků,“ pravil Kolář. Rusko by ale opouštět nemusel. „Já nejsem příznivcem podobných pateticko-teatrálních výstupů,“ doplnil.

Odmítl spekulovat o tom, zda vydání článku o invazi z roku 1968 bylo provokací, případně v čí prospěch k ní mělo dojít.

„Nemám informace o tom, že by to byla připravená provokace, jakkoli se nabízí úvaha, že to bylo připravené na smeč, aby mohl ukázat, že není jen ruským patolízalem. Já takové informace nemám a odmítám o tom spekulovat,“ uvedl dále Kolář. Jedním dechem však dodal, že ruský prezident Vladimir Putin býval agentem sovětské KGB a i dnešní ruské tajné služby jsou vycvičeny v tom, aby uměly takto reagovat. Přesto je třeba říci, že na to nejsou důkazy a proto to Kolář podle svých vlastních slov nechtěl dále rozvádět.     

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

V dobách prezidenta Václava Klause jezdil na zahraniční cesty s prezidentem také zástupce vlády, např. náměstek ministerstva zahraničí, který v zahraničí korigoval výroky tehdejšího prezidenta Klause, pokud nemluvil zcela v souladu s názorem vlády. Českou politiku určuje vláda a každý prezident, Zemana nevyjímaje, by to měl ctít. Miloš Zeman se však chová jinak. Obsazení ukrajinského Krymu Ruskem Zeman označuje za hotovou, věc, kritizuje západní sankce uvalené na Rusko a tak podobně.

Navíc za to nedostává žádné výhody, více obchodů či jiné bonusy. „Já žádné nevidím. Já nevidím žádné přínosy, jen nás to poškozuje u všech našich spojenců. Myslím si, že ani Rusové nemohou brát vážně někoho, kdo se jim takto podbízí. To, že se jim hodí a že ho využívají, to je bezesporu pravda, ale do jaké míry si ho váží, to nevím,“ upozornil Kolář.

Host posléze odmítl ustavení česko–ruského fóra. Zdá se mu nadbytečné, protože na žádost České republiky už existuje fórum Evropské unie a Ruska. Podle Koláře tedy nemá smysl otevírat fórum další. Rusko tuto platformu může zneužít ke slovním útokům na EU a na způsobení rozkolu v evropském společenství. Sluší se však také dodat, že české ministerstvo zahraničí tuto interpretaci odmítá a připomíná, že i řada jiných zemí má s Ruskem bilaterální fórum.

„Ale v situaci, kdy se dialog může zvrhnout v kolaboraci, kdy tam může být řečeno, podívejte se, my máme tady partnera, který nám mnohem lépe rozumí, to už je na hraně kolaborace,“ varoval Kolář.

Bude proto záležet na příští české vládě, zda toto fórum zachová, nebo ho zruší.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

8:01 Ty idiote, ministře školství! Zásah BIS do dějepisu rozpoutal bouři. I z nečekaných stran

Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS), která mimo jiné varovala před ruským vlivem na …