Znechucený exdiplomat Kolář: Zeman se podbízí tak, že ho ani ti Rusové neberou vážně, jen využívají. Je na hraně kolaborace

23.11.2017 18:01 | Zprávy

Někdejší diplomat v Rusku a v USA Petr Kolář se ve Dvaceti minutách Radiožurnálu vyjádřil k návštěvě Miloše Zemana v Rusku. Z toho, co prezident v Rusku dělá, Kolář nemá příliš radost. V jednu chvíli bývalý diplomat dokonce prohlásil, že se Miloš Zeman pohybuje na hraně kolaborace s Ruskem.

Znechucený exdiplomat Kolář: Zeman se podbízí tak, že ho ani ti Rusové neberou vážně, jen využívají. Je na hraně kolaborace
Foto: MZV
Popisek: Diplomat Petr Kolář

V prvé řadě se vyjádřil k tomu, že prezident se ohradil proti článku ruského televizního kanálu ministerstva obrany Zvezda o roce 1968, v němž bylo uvedeno, že by Češi a Slováci měli Sovětskému svazu poděkovat za invazi ze srpna onoho roku.

„Prezident Miloš Zeman udělal to jediné, co mohl. Ohrazení bylo důrazné, takže ano, je to v pořádků,“ pravil Kolář. Rusko by ale opouštět nemusel. „Já nejsem příznivcem podobných pateticko-teatrálních výstupů,“ doplnil.

Odmítl spekulovat o tom, zda vydání článku o invazi z roku 1968 bylo provokací, případně v čí prospěch k ní mělo dojít.

„Nemám informace o tom, že by to byla připravená provokace, jakkoli se nabízí úvaha, že to bylo připravené na smeč, aby mohl ukázat, že není jen ruským patolízalem. Já takové informace nemám a odmítám o tom spekulovat,“ uvedl dále Kolář. Jedním dechem však dodal, že ruský prezident Vladimir Putin býval agentem sovětské KGB a i dnešní ruské tajné služby jsou vycvičeny v tom, aby uměly takto reagovat. Přesto je třeba říci, že na to nejsou důkazy a proto to Kolář podle svých vlastních slov nechtěl dále rozvádět.     

V dobách prezidenta Václava Klause jezdil na zahraniční cesty s prezidentem také zástupce vlády, např. náměstek ministerstva zahraničí, který v zahraničí korigoval výroky tehdejšího prezidenta Klause, pokud nemluvil zcela v souladu s názorem vlády. Českou politiku určuje vláda a každý prezident, Zemana nevyjímaje, by to měl ctít. Miloš Zeman se však chová jinak. Obsazení ukrajinského Krymu Ruskem Zeman označuje za hotovou, věc, kritizuje západní sankce uvalené na Rusko a tak podobně.

Navíc za to nedostává žádné výhody, více obchodů či jiné bonusy. „Já žádné nevidím. Já nevidím žádné přínosy, jen nás to poškozuje u všech našich spojenců. Myslím si, že ani Rusové nemohou brát vážně někoho, kdo se jim takto podbízí. To, že se jim hodí a že ho využívají, to je bezesporu pravda, ale do jaké míry si ho váží, to nevím,“ upozornil Kolář.

Host posléze odmítl ustavení česko–ruského fóra. Zdá se mu nadbytečné, protože na žádost České republiky už existuje fórum Evropské unie a Ruska. Podle Koláře tedy nemá smysl otevírat fórum další. Rusko tuto platformu může zneužít ke slovním útokům na EU a na způsobení rozkolu v evropském společenství. Sluší se však také dodat, že české ministerstvo zahraničí tuto interpretaci odmítá a připomíná, že i řada jiných zemí má s Ruskem bilaterální fórum.

„Ale v situaci, kdy se dialog může zvrhnout v kolaboraci, kdy tam může být řečeno, podívejte se, my máme tady partnera, který nám mnohem lépe rozumí, to už je na hraně kolaborace,“ varoval Kolář.

Bude proto záležet na příští české vládě, zda toto fórum zachová, nebo ho zruší.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

20:28 Ladik Větvička: Válka může přijít rychle. Stejný scénář jako před první a druhou světovou

Ostravák, komentátor a úspěšný bloger Ladislav Větvička byl hostem moderátora Tomáše Lukavce v jeho …