Zničili mu kariéru, protože dostal metál od Zemana? Vědě vládnou klany, jde o peníze, říká historik

25.01.2019 15:57

Historik Michal Macháček v rozhovoru pro server Reflex.cz uvedl, že medaile od prezidenta Miloše Zemana byla polibkem smrti. „Berou mi smysl života a bolí to, důkaz je realita,“ poznamenal historik k tomu, co se mu stalo poté, co převzal státní vyznamenání.

Zničili mu kariéru, protože dostal metál od Zemana? Vědě vládnou klany, jde o peníze, říká historik
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Macháček podepisuje svou knihu Gustáv Husák

V univerzitním prostředí Macháček dle svých slov de facto skončil. A to poté, co dostal od Zemana státní vyznamenání a jeho pochvalu za knihu o Gustávu Husákovi. „Bylo to složitější,“ řekl k tomu Macháček, jenž nyní pracuje v zoologické zahradě. 

Anketa

Kdo je pro vás důvěryhodnější?

hlasovalo: 21073 lidí

V rozhovoru však Macháček připustil, že zaměstnání neměl už před tím, než o jeho knize začal Zeman mluvit. Jeho projekt na výzkum období normalizace například nepostoupil ani do druhého kola, a to ve výběrovém řízení na Akademii věd. Nikdo mu však do očí neřekl, že nemá úspěchy kvůli prezidentovi. „To vám nikdo přímo neřekne,“ sdělil jasně Macháček, jenž trvá na svých oceněních i výsledcích. 

Video najdete ZDE

Macháček také přiznal, že mu bylo vyčítáno, že vyznamenání přijal. „Nelituji toho. Byla to pro mě čest získat státní vyznamenání,“ podotkl Macháček. On sám nechce přistoupit na to, aby polarizoval společnost, kdy někdo je například nepřítelem kvůli jinému názoru. 

V rozhovoru zdůraznil, že chtěl také pokračovat s archivními materiály v Moskvě. „Dost často se objevuje, že zlý Putin a zlé Rusko nás tam nechtějí pustit, ale k materiálům se dostat dá,“ rozporuje Macháček. Pokračování jeho práce mu však bylo znemožněno. 

A démonizuje se podle něj Rusko a prezident Miloš Zeman? „Vyjadřují se k tomu lidé, kteří o tom nic nevědí. Politici říkají věci, které si ani opravdu nemyslí. Kritika prezidenta Zemana je hra,“ míní Macháček, jenž dodává, že s pravomocemi zachází Zeman stejně jako první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. „Srovnání bych se nebál,“ dodal.

Historické vědě a nejenom jí podle Macháčka vládnou klany a ideově spřízněné skupiny. Podle jeho slov je to prý malý bahnitý rybník, v němž jde o rozdělování peněz. „Je přirozené, že ony klany vykládají historii tak trochu po svém. To je naprosto přirozená věc,“ sdělil. 

Následně se vyjádřil i k nálepkování, které on osobně rád nemá, či k BIS a k její kritice výuky dějepisu ve školách. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…