Zpravodaj ČT: Ruské zprávy? 12 minut krasobruslení, 8 minut kritika Bidena a minuta o vyhoštění české diplomacie. O Vrběticích ticho

19. 4. 2021 21:55

Dlouholetý zpravodaj ČT v Rusku Miroslav Karas upozornil, že účast agentů GRU na explozích v muničním skladu ve Vrběticích oznámená českou vládou není velkým překvapením, neboť služba má diverzních akcí v zahraničí na kontě řadu. Karas doplnil, že ruská státem vlastněná média se celé kauze věnovala jen okrajově, a to spíše jen vyhoštění diplomatů; explozím se nevěnovala.

Zpravodaj ČT: Ruské zprávy? 12 minut krasobruslení, 8 minut kritika Bidena a minuta o vyhoštění české diplomacie. O Vrběticích ticho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Na protesty před ruskou ambasádou dohlížely i policistky na koních
reklama

Speciální jednotka 29155 GRU, jejíž příslušníci podle dostupných informací jsou odpovědní za zmíněné výbuchy, má podle Karasových informací mezi 20 až 55 příslušníky. Zmínil, že „kromě otravy Sergeje Skripala působila při okupaci Krymu, podílela se na hackerských útocích po světě, angažovala se v prezidentské kampani v USA a pokusila se o státní převrat v Černé Hoře v roce 2016“, uvádí server ct24.cz s tím, že jednotku neřídí přímo Kreml, byť o jejích akcích musí vědět.

„Při událostech kolem Skripala Kreml vyznamenal oba příslušníky. Vyznamenal i řadu ruských vojáků, kteří se účastnili okupace Krymu, přestože Kreml původně tvrdil, že s nimi nemá nic společného. Tyto argumenty svědčí o tom, že Kreml velmi dobře ví, co se v GRU děje,“ je přesvědčen podle serveru ct24.cz Karas a dodává, že GRU je přímo podřízena generálnímu štábu ruské armády a od roku 2018 ji vede Igor Kosťukov.

Média se kauze věnovala okrajově

Karas také upozorňuje, že ruským státem kontrolovaná média jen zřídka informovala o celém případu. Zpravodajská relace například zahájila svůj program dvanáctiminutovou reportáží o úspěších ruských krasobruslařů, dalších osm minut autoři kritizovali amerického prezidenta. Jen v jedné minutě pak po půlce pořadu došlo na zmínku o opuštění Prahy ze strany 18 diplomatů. Slovo Vrbětice ovšem nezaznělo.

Polský spolupracovník ČT v Moskvě Tomasz Dawid Jedruchow rovněž potvrdil, že režimní média informovala téměř výhradně o vyhošťování, a nikoliv o jeho odůvodnění. „Podrobnější informace i s kontextem událostí ve Vrběticích přinesla nezávislá internetová média, například web Meduza.io,“ uvádí server.

Český stát vyhostil 18 pracovníků ruské ambasády, kteří byli identifikováni jako členové ruských tajných služeb. Dnes večer by se naopak z Moskvy měli do Prahy vrátit čeští diplomaté, které Rusko v reciproční akci vyhostilo ze své země.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

14:50 Svět potřebuje Hitlera, vzkázal Izraeli korespondent CNN. Vyletěl a je šťastný

Pákistánský novinář Adeel Raja má ohledně izraelsko-palestinského konfliktu jasno. „Dnešní svět potř…