Zruší vláda vrchní státní zastupitelství? Návrh projedná zítra

09.10.2012 17:12

Vláda ve středu projedná návrh věcného záměru zákona o státním zastupitelství. Návrh počítá se zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a v Olomouci a zřízením speciálního útvaru pro boj s korupcí při Nejvyšším státním zastupitelství. Materiál, který předkládal bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, po svém nástupu do funkce znovu posuzoval jeho nástupce Pavel Blažek (ODS).

Zruší vláda vrchní státní zastupitelství? Návrh projedná zítra
Foto: tan
Popisek: Státní zástupkyně Lenka Bradáčová
reklama

Paragrafované změní by v případě schválení věcného záměru mělo být hotovo do poloviny příštího roku. Věcný záměr předpokládá zřízení zvláštního Úřadu pro boj s korupcí, závažnou finanční kriminalitou a terorismem. Úřad, který bude ustaven při Nejvyšším státním zastupitelství jako relativně samostatná složka, bude mít na starosti trestné činy přijetí úplatku, podplacení a nepřímého úplatkářství a závažné finanční kriminality, zvlášť závažných zločinů i dalších trestných činů spáchaných úředními osobami.

Řídit jej má náměstek nejvyššího státního zástupce jmenovaný bez možnosti opakování na deset let. Jeho podřízení budou jmenováni na sedm let, ale s možností vykonávat úřad i několikrát. Náklady na zřízení úřadu jsou v horizontu tří let vyčísleny na více než sto milionů korun, mělo by v něm pracovat 15 státních zástupců, šest administrativních pracovníků, dva pracovníci správy a jeden řidič.

Věcný záměr zákona, který měla vláda k dispozici už od jara, dříve schválily legislativní rada vlády i protikorupční vládní výbor. Nový ministr Blažek, který ve funkci vystřídal původního předkladatele Jiřího Pospíšila (ODS), chtěl ale po svém nástupu znovu posoudit například výši nákladů, které by s navrhovaným zrušením vrchních státních zastupitelství souvisely. Na ministerstvu se také údajně zvažovalo, že by "protikorupční speciál" vznikl právě při jednom z vrchních státních zastupitelství, která by v takovém případě nebyla rušena.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: joh

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

9:08 Ty p*čo, jdi do prd*le, máme tu děti v autech. Volejte blázinec! VIDEO z Brna, s aktivistkou se nepárali

Hnutí Extinction Rebellion (Rebelie proti vyhynutí), které bojuje za ochranu, o sobě dalo opět vědět…