Zvýšení daní, zvýšení věku pro odchod do důchodu. Poradci vlády budou hledat peníze

01.02.2023 6:30 | Zprávy

Národní ekonomická rada vlády (NERV) bude dnes debatovat o výstupech pracovních skupin, které měly rozpracovat návrhy na zpomalení rekordního tempa zadlužování státu.

Zvýšení daní, zvýšení věku pro odchod do důchodu. Poradci vlády budou hledat peníze
Foto: Archiv
Popisek: peníze, ilustrační foto

Před odchodem koordinátora rady Jana Procházky do bankovní rady České národní banky (ČNB) v polovině února by NERV měl představit jeho nástupce, řekl ČTK k dnešnímu setkání rady ve Strakově akademii Jakub Tomek z tiskového odboru Úřadu vlády.

Rada představila kabinetu své návrhy na dlouhodobé zlepšení salda veřejných financí počátkem listopadu. Jsou mezi nimi plány na zvýšení daní, zvýšení věku pro odchod do důchodu či omezení některých státních podpor. Konečná podoba změn bude na politickém rozhodnutí vlády. Ta chce do března připravit aktualizované znění programového prohlášení, v němž by se plány měly odrazit.

Fungování NERV obnovila vláda loni v květnu. Má 19 členů, jde o ekonomy i odborníky z dalších oblastí a byznysu, někteří z nich už v minulosti členy rady byli. Úkolem NERV je podle premiéra navrhovat zásady a parametry reforem veřejných systémů, které mají vliv na veřejné finance a jejich transparentnost. Jde například o důchodový systém. Jako celek se rada schází jednou do měsíce, jednotlivě se scházejí skupiny zaměřené na jednotlivá témata.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

8:46 Atentáty jako naše politická budoucnost? Šílené vyjádření Pekarové, surovost a hloupost

TÝDEN V MÉDIÍCH Je s podivem, jaká možná vyjádření k pokusu o atentát na Donalda Trumpa mohla v Česk…