Alena Vitásková: Občané, připojte se ke správní žalobě za přijatelné ceny energií

08.01.2019 15:30

„Cinknutá“ regulovaná cena energií? Jsou regulované ceny energií vyšší, než jsme povinni platit? Občane, zaplať anebo se připoj ke správní žalobě!

Alena Vitásková: Občané, připojte se ke správní žalobě za přijatelné ceny energií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Vitásková
reklama

Žádáme občany, aby svůj zájem podpořit správní žalobu sdělili na alena.vitaskova@institut-av.eu. Uveďte: podporuji správní žalobu na stanovení transparentních a přijatelných cen energií, vše ostatní již bude za vás zajišťovat Institut AV a pravidelně Vás informovat na www.institut-av.eu.

Energetický regulační úřad podle § 17 odst. 6 písm. d) zákona č. 458/2000 Sb., ve znění pozdějších předpisů, rozhoduje o regulaci cen podle zákona o cenách. Cenová rozhodnutí jsou pak uveřejňována v Energetickém regulačním věstníku, jehož vydání zabezpečuje ERÚ prostřednictvím Portálu veřejné správy (§ 17 odst. 9). Dále je úřad při výkonu své působnosti povinen konzultovat návrh zásad cenové regulace a návrhy cenových rozhodnutí - § 17e odst. 2 písm. a).

Na základě výše uvedeného zmocnění vydal ERÚ Cenová rozhodnutí dne 22. 11. 2018 v Energetických regulačních věstnících 11/2018 a 10/2018 pro oblast elektroenergetiky. CR (cenové rozhodnutí) 8/2018 ze dne 20. listopadu 2018 a 7/2018 ze dne 20. listopadu 2018.

Od 1. 8. 2017 řídí ERÚ pěti členná Rada. Vydaná cenová rozhodnutí byla Radou schválena s tím, že dva členové Rady ERÚ s CR, které určují povinné platby odběratelům za dodávku elektrické energie – nesouhlasili. Člen Rady ERÚ Ing. Rostislav Krejcar v mediích uvedl, že ceny mohly být pro spotřebitele nižší, než jak je uvedeno v Cenovém rozhodnutí pro rok 2019.

Stejně tak „legislativně“ nejasný předseda Rady ERÚ JUDr. Vratislav Košťál uvedl v medicích, že s Cenovými rozhodnutími ani on neodsouhlasil a byl to jeden z důvodů, který uváděl při ohlášení své rezignace na post předsedy ERÚ a rovněž člena Rady. Rezignoval k 30. 11. 2018, těsně po vydání CR.

Pozn. Vláda Andreje Babiše jmenovala JUDr. Vratislava Košťála v červenci 2018 do funkce člena Rady ERÚ od 1. 8. 2018 na pěti leté funkční období a zároveň ho jmenovala předsedou Rady ERÚ. Místo bylo uvolněno nezákonným odvoláním tehdejšího předsedy Rady ERÚ Ing. Vladimíra Outraty. Vláda jednala v rozporu se zákonem a v rozporu s veřejným zájmem. Neřešila tímto nějakou krizovou situaci např. neobsazených klíčových pozic nutných k zajištění řádného chodu úřadu. Naopak, její postup vnesl chaos na ERÚ, na energetický trh, ochromil činnost úřadu a následovaly netransparentní kroky v oblasti, jako je např. stanovení regulované ceny energií. Personální politika vlády na ERÚ, kdy se nově jmenovaný člen Rady rozhodne rezignovat ani ne po 4 měsících výkonu funkce je alarmující. V době, kdy energetický sektor řeší celou řadu důležitých kroků, je možné spekulovat, zda není připravováno obsadit tyto pozice osobami, které nesou spoluzodpovědnost za „solární tunel do veřejných financí“, aby se mohlo pokračovat v jiném projektu, který povede jen k navýšení plateb pro obyčejné lidi. Tento postup vlády byl kritizován i koaličními partnery, že se jednalo o nezákonné odvolání předsedy Rady ERÚ. Na celý postup bylo podáno trestní oznámení.

Institut AV se situací zabývá a připravuje správní žalobu v zájmu ochrany občanů.

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV, Praha, dne 7. ledna 2018

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Sýs: Světe, otřes se!

16:15 Karel Sýs: Světe, otřes se!

Zamyšlení nad novou knihou Petra Hájka Úder.