Alena Vitásková: Připravujeme snížení cen energií pro konečného spotřebitele

19.10.2016 20:36

Energetický regulační úřad připravuje variantu ke snížení cen energií pro konečného spotřebitele na rok 2017. V této chvíli nechci předjímat, jak vysoké snížení ceny bude. Spotřebitelům z řad domácností je však přínosem každá ušetřená koruna.

Alena Vitásková: Připravujeme snížení cen energií pro konečného spotřebitele
Foto: Facebook Aleny Vitáskové
Popisek: Alena Vitásková

Snížení cen v řádu stokorun ročně očekávám především u regulovaných složek elektrické energie, a to u polostátního gigantu ČEZ.

Jako zásadní ale považuji další možnost snížení ceny za energie pro konečného spotřebitele a tou je oblast výběru povinného poplatku na obnovitelné zdroje. Zde již hovoříme o tisícikorunách úspor ročně u domácností, u podnikatelů o milionech korun.

Náš úřad připravuje alternativní řešení složité situace, která je vyvolána přetrvávající nezákonností podpor pro obnovitelné zdroje, které stále nemají notifikaci.

V letošním roce tak bylo nezákonně vyplaceno cca 35 mld. Kč. Nelze předvídat, jakým způsobem o tomto nezákonném vyplácení podpory z veřejných financí rozhodnou orgány činné v trestním řízení. Ty doposud mlčí!

Nicméně na ERÚ již připravujeme zastavení výběru těchto poplatků od konečného spotřebitele pro rok 2017, což bude nutné zveřejnit v cenových rozhodnutích do konce listopadu 2016.

V letošním roce se výběr prováděl na základě cenového rozhodnutí pro rok 2016, jelikož byl několikrát pronesen veřejný příslib, že notifikace bude předložena v únoru až březnu 2016. ERÚ za dané situace zajistil finanční prostředky pro případ, že notifikace bude opravdu zajištěna a bude zahájena výplata podpory na základě platných notifikací.

Doposud se tak nestalo, platné notifikace chybí, a proto zcela legitimně zvažujeme zastavení dalšího výběru od konečného spotřebitele do vyřešení celé záležitosti. Jelikož nám do vydání příslušného cenového rozhodnutí zbývá více než měsíc, připravujeme různé varianty pro případ všech možných situací.

Pokud dojde k tomu, že další předepsaný výběr finančních prostředků od konečných spotřebitelů nebude mít dostatečnou právní legitimitu, ušetříme všem spotřebitelům energií povinné platby v rozsahu tisíců až stovek milionů korun, celkově se jedná o cca 40 mld. Kč za rok.

Na ERÚ stále očekáváme notifikaci, kterou Ministerstvo průmyslu a obchodu veřejně přislíbilo. V případě, že platné notifikace nebudou, však musíme konat v zájmu spotřebitelů a ochránit je.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Proč se nemůžete domluvit????????????????

Pane poslanče, ANO nevolím, jsem volič SPD, ale Vás osobně uznávám a vím, že jste pro lidi udělal mnoho dobrého. Vysvětlete mi prosím, proč se nemůžete domluvit na účinné spolupráci s SPD? Je to tím, že SPD je jednoznačně na straně národa a slušných lidí, zatím co ANO to hraje na všechny strany? Neb...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Stanislav Křeček: Měl by to být stát, kdo nabídne řešení

13:15 Stanislav Křeček: Měl by to být stát, kdo nabídne řešení

Ombudsman Stanislav Křeček navštívil uprchlíky na hlavním nádraží a v asistenčním centru ve Vysočane…