Asociace podnikatelů a manažerů: Pokuta sem, pokuta tam, pokuta všude, kam se podívám

21.09.2017 19:27

Stačí mnohdy málo, aby podnikatel musel „vytáhnout z kapsy" mnohdy desítky tisíc korun. Podle dostupných informací úřady podnikatele nešetří a vysoké pokuty rozdávají jako politici sliby před volbami. Víte, jaké sankce nám, podnikatelům, hrozí za porušení mnohdy banálních pravidel?

Asociace podnikatelů a manažerů: Pokuta sem, pokuta tam, pokuta všude, kam se podívám
Foto: Archiv RB
Popisek: Radomil Bábek, předseda výboru Podnikatelských odborů
reklama

Zákaz kouření již platí „natvrdo". Koncem srpna skončila 90 dní trvající ochranná lhůta, která, řekněme, umožňovala podnikatelům – restauratérům určitou adaptaci na nové, poměrně přísné podmínky v restauracích, hospodách a jiných stravovacích zařízeních. Dnes je již provozovatel restaurace plně odpovědný za dodržování zákazu v jeho podniku – v případě, že nějaký zákazník začne i přes zákaz kouření ve vnitřních prostorách restaurace kouřit, je takový podnikatel povinen jej vyzvat, aby okamžitě přestal kouřit, příp. aby opustil restauraci. Pokud tuto povinnost podnikatel nesplní, hrozí mu pokuta až 50.000 Kč.

Další sankce, která provozovatelům stravovacích zařízení hrozí, je určena těm, kteří opomenou u vchodu vyvěsit ceduli „Kouření zakázáno". Kdo se takového prohřešku či správně právně řečeno přestupku dopustí, může očekávat pokutu ve výši až 10.000 Kč. Pokutu ve stejné výši mohou dostat ti, kteří nemají ve svém zařízení vyvěšenou ceduli oznamující zákaz prodeje alkoholických nápojů, tabákových výrobků, kuřáckých pomůcek, bylinných výrobků určených ke kouření a elektronických cigaret osobám mladším 18 let.

Nepoměrně vyšší pokuta hrozí podnikateli, který nevyzve k opuštění své restaurace osobu mladší 18 let, která je zjevně pod vlivem alkoholu. Kromě pokuty ve výši až 300.000 Kč může být podnikatel v takovém případě sankcionován také zákazem činnosti až na 6 měsíců.

Ještě přísnější pokuta hrozí tomu podnikateli, který ve svém stravovacím zařízení prodá nebo podá alkoholický nápoj nebo tabákový výrobek osobě mladší 18 let. Zjistí-li příslušný orgán u podnikatele takový počin, může mu udělit pokutu v mnohdy až likvidační výši 1.000 000 Kč. V případě, že se jednalo o osobu mladší 15 let, může pokuta dosáhnout dvojnásobné výše, tj. 2.000 000 Kč. K tomu jako bonus může podnikatel „vyfasovat" i zákaz činnosti maximálně na 2 roky.

O sankcích za porušení prodejní doby, za včasné nepodání kontrolního hlášení či o sankcích spojených s EET si můžete přečíst v zajímavém článku na webu www.podnikatel.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dominik Duka: Lež má krátké nohy

15:49 Dominik Duka: Lež má krátké nohy

Reakce arcibiskupa Dominika kardinála Duky na článek serveru Seznam.cz „Duka o něm věděl a nekonal. …