Daniel Raus: 21. srpen a smrt reformy komunismu

18.08.2012 13:25 | Zprávy

Na úterý 21. srpna připadne smutné výročí srpnové invaze pěti komunistických armád do Československa. Zdejší pokus o budování svobodnější společnosti chápala Moskva jako snahu vymanit se z jejího područí – a tvrdě zasáhla. Více než dvacet let jsme pak byli okupováni sovětskou armádou. Byla to doba emigrace, pronásledování disidentů, nekompromisní propagandy a manipulace. A socialismu se už nikdy nepovedlo nasadit „lidskou tvář“.

Daniel Raus: 21. srpen a smrt reformy komunismu
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Tank

Všechno špatné je na něco dobré. Tak se to alespoň říká. I když, mezi námi, existují věci, které nejsou absolutně k ničemu. 21. srpen 1968 měl pozitivní důsledky snad jenom pro ty, kdo ještě věřili v možnost obnovy komunistického systému. Československým vynálezem byl tehdy takzvaný „socialismus s lidskou tváří“. Reprezentoval ho sympatický reformátor Alexander Dubček a cestě za lepšími zítřky se říkalo libozvučně „pražské jaro“. 

Řadu lidí v západní Evropě to vedlo k pocitu, že komunismus je i přes neuvěřitelně temnou minulost přece jenom reformovatelný. Vyznávali takzvaný „eurokomunismus“, což měla být civilizovaná forma Marxe, osvobozená od Leninova stroje na smrt, zvaného revoluce. Tedy, komunistické myšlenky v pluralitní společnosti. A zdálo se, že právě Čechoslováci na to mají. 

Sovětští soudruzi ale vyvedli svět z omylu. Jednu srpnovou noc nás přepadli a za debatou udělali tečku v podobě tanku T-34. Mysleli si, že upevní pozici komunismu, ale ve skutečnosti mu kopali hrob. Marxovo strašidlo sice dál kroužilo kolem svobodného světa, ale dostalo těžký infarkt. A už se z něj nikdy nevyhrabalo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rozhlas.cz

Řada lidí nežije důstojný život, obává se o svou budoucnost a nemá důvěru ve stát

To máte úplnou pravdu, v tom, co tvrdíte, ale co s tím hodláte dělat? Nebo i lépe, proč jste s tím něco neudělali, když jste byli docela dlouho ve vládě? Nebo myslíte, že to před 4 roky byla situace dobrá, že se nám žilo dobře a lidé se nebáli o sovu budoucnost a věřili státu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Zlato, které není

15:57 Zbyněk Fiala: Zlato, které není

Co když zlato, kterým ručíte za půjčku, klesne v ceně a musíte rozdíl okamžitě doplatit? Co když ani…