David Šťáhlavský: Putinův „conditio pax“

22.11.2014 7:32

Když se počátkem září v Minsku podepisoval protokol o přerušení palby v Donbase, byl tak nedůvěryhodný, že mu nevěřili ani sami signatáři minských dohod.

David Šťáhlavský: Putinův „conditio pax“
Foto: RussianMind
Popisek: Staronový ruský prezident Vladimir Putin

Separatisté z Luhanska a Doněcka naznačovali, že Kyjev si tím jen vybírá čas ke konečnému útoku. Ukrajinská strana podezřívala guerillu s Kremlem v zádech z téhož.

Za to, že dohody získaly jistou kredibilitu a že se Donbas v relativním míru dožil prvních mrazů, vděčí parlamentním volbám do Nejvyšší rady.

A stejnému projevu vůle lidu teď ale občané Ukrajiny na Východě vděčí za to, že se jako příjemci státních dávek ocitli na ulici, že na Donbase z příkazu prezidenta přestala existovat státní moc, tedy ta ustanovená a řízená z Kyjeva.

Důvěra v dohody znovu klesla úměrně k aktuálnímu počasí, na nulu v Kyjevě a na -3 0C v Doněcku. Přičemž místní klima v obou regionech jen jaksi mimoděk kopíruje politickou atmosféru.

Tím spíše není divu, že se schyluje k řešení, které by přineslo novou důvěru. Obě strany ho vidí jinak a jinak ho začínají také vidět přísedící.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova se prezident Porošenko ekonomickou blokádou Donbasu a rezignací na výkon státní moci na tomto teritoriu chystá na velkou válku. Separatisté se na ni chystají také, ale ukrajinský prezident už jí dal také jméno: Velká vlastenecká, což s sebou nese nejen konotace na hrdinství milionů sovětských vojáků-osvoboditelů, ale také na bezbřehé lidské oběti.

To ovšem politické ani vojenské stratégy ještě nikdy od války neodradilo. A k tomu válka je národotvorný činitel.

Záleží samozřejmě na tom, s kým si Kyjev myslí, že se na bitevním poli utká. S blokádou oslabenými povstalci? Tak jednoduchá rovnice to ale není. A to přesto, že se zdá, že Rusko se chce válce vyhnout.

Náznaků je dost. Při nejmenším Vladimir Putin, který už dříve odvolal bojové jednotky od hranic s Ukrajinou, nejnověji naznačil, že konflikt má dobrou šanci na mír, když si současně na summitu G20 nechal od západních spojenců líbit jejich ostré odsudky.

K tomu premiér Medveděv vyzval ke zrušení sankcí a mluvčí Kremlu dnes ozvučil Putinův „conditio pax“ přímo: Rusko chce záruku, že se NATO nerozšíří, a hlavně ne o Ukrajinu.

Možná je přece jen brzy pohřbívat dohody z Minsku. Na rozdíl od ženevských jednání, která Ukrajině mír nepřinesla a ani nepřinesou. Soudě podle dnešního vyjádření šéfa ruské diplomacie ve Státní dumě.

Ve Švýcarsku se totiž jednalo v době, kdy si Moskva ještě dělala iluze, že dobyde celou levobřežní Ukrajinu a jednalo se i bez zástupců separatistů. Ti si, mezitím, zřídili vlastní, i když neuznanou moc, tu státní správu, které se tam Ukrajina vzdala.

Lavrovovo vyjádření spolu s Putinovým kondicionalismem svědčí o tom, že Donbas je teď pro Rusko vyjednávacím fórem spíš než válečným kolbištěm.

Pro Západ tak nastává důležitý okamžik, jak se zachovat. Má slíbit Moskvě, že už nepřijme dalšího člena NATO a nechat Donbas živořit na pranýři své ústupnosti? Nebo má nechat Ukrajinu, aby se poprala o to, co její jest? Ovšem s pravděpodobností kryjící se s jistotou, že bude zavlečen do války?

Řešení, podle všeho, už je na cestě. Šéf diplomacie nejvlivnější ženy světa jednal v Moskvě s Putinem jen několik hodin po té, co osobní rozhovor Angely Merkerlové s Vladimirem Putinem v Brisbane nevedl prý k ničemu.

Frank-Walter Steinmeier mluví teď o novém sblížení s Ruskem a uznává, že minské dohody nejsou ideální, ale mohou posloužit k novému formátu.

O jak široký formátu půjde? Pokud ho nemá zúžit vojenské řešení, pak se musí rozšířit o NATO. Ale negociační mandáty jsou vždy jen dva.

To znamená, že každý další účastník si musí někomu sednout na klín. To dopředu vylučuje národotvornou válku Ukrajinců proti zbytku Ukrajiny a predikuje dohodu, která nebude nedůvěryhodná jako ta minská, ale o to více bude mít jistou mnichovskou příchuť.

Komentář zazněl v pořadu Českého rozhlasu Plus Názory a argumenty  Publikováno se souhlasem vydavatele.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Český rozhlas

Mgr. Karel Krejza byl položen dotaz

Naše obrana

Jak bude ČR dál podporovat Ukrajinu, když jsou naše zásoby vyčerpány (tvrdí to Černochová)? A kde se najednou vzaly finance na nákup další munice? Zajímalo by mě taky, nakolik jsme zásobeni sami pro sebe a jestli máme vůbec dost velkou armádu (asi ne, když se uvažuje o obnovení povinné vojny)? Proto...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

15:52 Zbyněk Fiala: Velké sny a prázdná kapsa

Končící Evropská komise zkouší ještě udat strategii pro příští volební období, s nejasnými návrhy, n…