Eman Pluhař: Populisté v boji s „kveluranty a chytráky“ uvnitř strany

27.10.2014 11:07 | Zprávy

Populisté jsou úspěšní nejen v Česku, ale i ve východním Německu, zatímco v mnohem větším západním Německu přesvědčivý úspěch předložit nemohou.

Eman Pluhař: Populisté v boji s „kveluranty a chytráky“ uvnitř strany
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

A právě tady již před rokem a něco „demobilizovaní profesoři“ či členové CDU založili populistickou stranu. Předsedou se stal profesor ekonomie Bernd Lucke, který razil akademicky známou myšlenku, že je nutno opustit euro. Sám ovšem nebyl tribunem, který dokáže strhnout masy. Strana pojmenovaná jako Alternativa pro Německo měla na mysli alternativu k euru, ale současně a nepřímo i alternativu k evropské integraci, přistěhovalectví a Angele Merkelové, které vytýkala zradu konzervativních principů (v souvislosti s modernizací strany).

V kolektivní euforii po volbách v Sasku, Durynsku a Braniborsku se vedení strany nechalo slyšet, že jsou revoluční alternativou k „establishmentu zaběhaných stran“, tedy i k SPD. Ve spolkových volbách 2013 zatím Alternativa neuspěla a skončila k všeobecné úlevě před dveřmi parlamentu (4,7%). Ale přeci jenom získala 2 milióny voličů. V dalších volbách do Evropského parlamentu (2014) zase o milión voličů přišla, ale nově získala 900 000 voličů. Ale CDU/CSU zůstala při staré síle na úrovni 40%. A v následujících volbách do zemských parlamentů Alternativa již bez problémů překonala pětiprocentní barieéru v Sasku (9,7 % ), Durynsku (10,6 %) a v Braniborsku (12,2%) a ukázala, že je skutečně schopna působit potíže nejen straně A.Merkelové, ale i celé části levicového spektra.

Odkud přišli voliči Alternativy pro Německo v Sasku, Durynsku a Braniborsku, zemské volby 2014

od

SPD

Linke

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vasevec.cz

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Lanz: Podivná moudra prezidenta Pavla

11:34 Zdeněk Lanz: Podivná moudra prezidenta Pavla

Když už se přinutím vyslechnout si projev nebo si přečíst článek z myšlenkových pochodů prezidenta P…