Eman Pluhař: SPD zůstane nejsilnější opoziční stranou

28.09.2017 16:36 | Zprávy

Vláda bude do Vánoc (Merkelová), ale SPD zůstane v opozici, i když by nemusela.

Eman Pluhař: SPD zůstane nejsilnější opoziční stranou
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Schulz, Merkelová

Jsou pro to hlavní i vedlejší důvody. V nové situaci po volbách bylo eminentně důležité obsadit postavení nejsilnější opoziční strany, které by jinak připadlo Alternativě pro Německo. Tu považuje SPD a jednomyslně všechny ostatní parlamentní strany za spolek malomocných. A tomuto spolku by neměla připadnout důležitá privilegia nejsilnější opoziční strany: nejen předsednictví rozpočtového výboru, ale i právo odpovídat jako první na vládní návrhy v plenárních zasedáních parlamentu, která přenáší televize.
Televizní přenosy nabízejí ovšem nejen kontrolu veřejnosti, ale i propagaci, a v případě nové parlamentní strany hrozila propagace nacismu (Gabriel). K obávanému stylu této strany patří provokace, hulvátství a politické divadlo všeho druhu. Že se v provokacích nehodlá zastavit před ničím dokazuje pochvala německých vojáků za výkony ve druhé světové válce (A.Gauland) nebo kritika kultury vzpomínání jako je památník holokaustu v Berlíně (B.Höcke).Tomu se sice úplně zamezit nedá, ale tuto výjimečně dobrou příležitost jim SPD odchodem do opozice zablokovala.

Jednací kultura v berlínském parlamentu příchodem nové strany notně upadne. Možné jsou hulvátské výpady, brutální verbální střety, odchody ze sálu a lze jen doufat, že nedojde na skutečné potyčky..Jak dokládá výrok ministra zahraničí S.Gabriela pronesený před volbami, situace je napjatá: “Když se tato strana dostane do Spolkového sněmu, bude to poprvé za sedmdesát let, kdy v budově Řišského sněmu budou mluvit nacisté.“ Právě z toho důvodu přenesl spolkový sněm preventivně před volbami právo na zahajovací řeč nově zvoleného parlamentu z doyena na služebně nejstaršího poslance a vyloučil tak možnost vystoupení A.Gaulanda, zakladatele Alternativy pro Německo.

A další překvapení jsou na cestě. Přímo a čerstvě zvolená poslankyně Frauke Petryová s volebním obvodem 158 u českých hranic den po zvolení na tiskové konferenci oznámila, že do klubu své strany nevstoupí a bude „utvářet politiku této země“ sama. Ve straně s 94 poslanci si vyřizují účty národovci a ultrapravice. To skrývá naději, že se strana rozpadne a zmizí ze scény. Ve stejný den přispělo k celkovému úžasu i Meklenbursko-Přední Pomořansko, kde čtyři další poslanci stejné strany založili v zemském sněmu separátní klub s názvem Občané pro Meklenbursko.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Co se tak nejednou stalo, že jste se musel omluvit s bezpečnostního výboru?

Na kterém se shodou okolností měla projednávat bitcoinová kauza a měly na něm být zveřejněny posudky a notářský zápis, což se nemohlo stát, protože pro neúčast vládních senátorů se vůbec neuskutečnil? Jak vám pak máme věřit, že to opravdu bude řádně projednáno, když to není poprvé, co jsou třeba sen...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

15:57 P. C. Roberts: Konflikt na Ukrajině se vymyká kontrole

Neochota nebo neschopnost ruského prezidenta Putina rychle ukončit konflikt s Ukrajinou povede ke st…