Uprostřed konfliktu Západu s novým Ruskem a uprostřed řečí o snižování závislosti EU na ruských dodávkách to zní jako paradox. Zřejmě definitivně tím padají plány na vybudování evropského plynovodu Nabucco, který měl snížit závislost na Gazpromu a zásobování ruským plynem.. Gazprom opět vyhrává a to v situaci, kdy politiku podstatně ovlivňují geopolitické myšlenky multipolárního světa. Útěchou mohou být slova známého historika: “Kdyby Evropa před sto lety měla struktury dnešní EU, nedošlo by k 1. světové válce.“ (Christopher Clark, Náměsíčníci).
Co nezapadlo je, že uprostřed konfrontace s novým Ruskem slavil narozeniny Gerhard Schröder (70), německý exkancléř a předseda dozorčí rady dceřiné firmy Gazpromu (Nord stream AG). A jakoby to nestačilo - v dobách konfrontace slavil paradoxně i v Petrohradu a navíc na náklady Gazpromu. Ještě zrána Schröderova velkého dne se kancléřka Merkelová nechala slyšet, že má obavy, aby tam neslavil také „krystalicky čistý demokrat“, protože mezi oběma muži vládnou přátelské vztahy. V onu chvíli ještě nemohla tušit, že na cestě do Petrohradu se již nalézá i „její“ mluvčí, tedy zahraničně-politický mluvčí klubu CDU/CSU Philipp Missfelder a oslav se účastní i Henning Voscherau, exstarosta Hamburku, a zástupci německého průmyslu.
Skrytá kamera před zadním vchodem petrohradského hotelu ukázala na zlomek vteřiny oslavence a hned na to auto, které zakrylo dvě třetiny obrazu, ale ve zbývající třetině se vznesla hlava velkého hosta a nastalo „objímání s Putinem“. Martin Schulz, špičkový kandidát do voleb prezidenta Evropské komise, posléze naznačil, že Schröder získal Putina pro pomoc při osvobození rukojmí OBSE. Pravdou je též, že mnozí Němci touží po pokojném urovnání konfliktu. V průzkumu zhruba 37% Putinovi rozumí a zhruba 61% souhlasí s USA.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Článek obsahuje štítky
EU , Německo , Rusko , zemní plyn
autor: vasevec.cz
Jak se postavíte k výsledku voleb?
Budete respektovat vůli voličů a dáte šanci sestavit vládu tomu, kdo volby vyhraje? Řeší se teď třeba jmenování Babiše, který je trestně stíhaný, ale jestli to lidem nevadí a zvolí ho, neměl by dostat šanci sestavit vládu? A byl byste pro, aby trestně stíhaný člověk nemohl kandidovat? Třeba mě by to...
Další články z rubriky

21:25 Pavel Foltán: Ústavní soud – třetí komora parlamentu?
Komentář k historii tribunálu, o kterém se opět mluví.