Filip Andler: Libye - nekončící chaos

03.01.2021 7:35 | Zprávy

V Libyi v důsledku svržení a zavraždění dlouholetého vládce Muammara Kaddáfího vojenskou intervencí NATO v roce 2011 vypukla o tři roky později druhá občanská válka, jejíž konec je stále v nedohlednu.

Filip Andler: Libye - nekončící chaos
Foto: archiv
Popisek: Syn zavražděného libyjského diktátora Muammara Kaddáfího, Sajf al-Islám Kaddáfí

Arabské jaro a vměšování Západu přivedlo kdysi bohatou a bezpečnou zemi s nejvyšší životní úrovní v Africe na seznam rozvrácených států.

Maršál proti islamistům

Kdo proti komu vlastně bojuje? Situace v zemi je poměrně nepřehledná a komplikovaná, působí zde mnoho různých kmenových milicí a frakcí a do války se vměšují i zahraniční aktéři. Zjednodušeně lze konstatovat, že na jedné straně stojí tzv. vláda národní shody s účastí islamistů v čele s premiérem Fáizem Sarrádžem ovládající západ země včetně Tripolisu a na druhé straně Parlament a sekulární Libyjská národní armáda polního maršála Chalífy Haftara s centrem v Benghází ovládající východní a centrální část (Kyrenaiku a část Fezzánu). Libyjský konflikt zcela boří představy o tradičních spojenectvích, protože Haftara podporují tak rozličné státy jako Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE), Sýrie, Saúdská Arábie, Írán, Rusko a Francie, zatímco oficiální vláda má podporu Turecka, Kataru, syrské opozice, USA, Velké Británie a Itálie. 77letý maršál byl kdysi spojencem Kaddáfího, ale později se rozešli ve zlém. Jeho cílem je odstavit od moci islamisty a nastolit v zemi pořádek tak, jak to uskutečnil při státním převratu v červenci 2013 egyptský generál Sísí, který sesadil prezidenta Muhammada Mursího a Muslimské bratrstvo. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

muslimové , Vaše věc , Libye , Turecko , Andler

autor: PV

Ing. Jan Bartošek byl položen dotaz

jmenování premiéra

Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
style="min-height:300px;"> reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

12:17 Jan Campbell: BRICS, výsledky a výzvy

Předpokládám, že většina čtenářů ví, že BRICS je akronym pro označení uskupení původně čtyř zemí, Br…