František Matějka: Historicky poprvé nabízí hnutí účast na kandidátkách občanům

20.07.2017 12:07

Politické hnutí Referendum o Evropské unii kandiduje v letošních říjnových volbách do Poslanecké sněmovny PČR s cílem prosadit vlastní návrh ústavního zákona a vyvolat referendum o členství České republiky v Evropské unii. Celkově je připraveno uplatnit v kampani 30 milionů korun z darů českých občanů a firem.

František Matějka: Historicky poprvé nabízí hnutí účast na kandidátkách občanům
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Předsednictvo se na svém včerejším jednání jednomyslně rozhodlo jako historicky první umožnit občanům České republiky zúčastnit se voleb na kandidátních listinách do parlamentu. „Ve všech krajích nabízíme symbolických 20 % míst bez toho, aniž by musel být kdokoli členem hnutí. Myšlenka referenda o EU a odhodlání ji aktivně prosadit je silnější, než stranická legitimace. Jsme lidové hnutí. Dáme občanům příležitost v těchto důležitých volbách být u toho společně s námi a využít jejich odborných znalostí a životních zkušeností,“ sdělil k rozhodnutí předseda hnutí František Matějka.

„Jsou strany, které sice ve volbách nabízejí zdánlivá řešení všeho možného, ale cíleně zamlčují, že v drtivé většině musí být vše podle mantinelů EU a referendum zcela odmítají. Jsou strany, které by sice referendum chtěly, ale pro občany jsou z různých jiných důvodů prostě nevolitelné. A pak je tu cca 40 % lidí, které doposud nikdo k volbám nedostal. Řada z nich totiž ví, že bez referenda o EU nejsou schopni na národní úrovni ve volbách ve skutečnosti něco změnit,“ doplnil František Matějka.

„Téma referenda o EU skrývají některé strany mezi ostatní části programu v domnění, že tím osloví víc lidí. A právě tento postup u tak zásadního tématu rozděluje voliče, kteří dodnes neměli možnost dát hlas tomu nejzásadnějšímu, co hýbe dneškem. Výsledek referenda je určující pro to, zda budou dál všechny návrhy politických stran jen kosmetickou změnou současného systému, nebo získáme prostor pro skutečné koncepční návrhy a soutěž idejí,“ vysvětlil účast hnutí ve volbách člen jeho předsednictva Pavel Chleborád.

„Občané měli právo rozhodnout v referendu o vstupu do EU, avšak k zásadní změně pravidel založených Lisabonskou smlouvou už jim právo vyjádřit se nikdo nedal. O změně podmínek se přitom má už z principu rozhodovat na takové úrovni, která schvalovala podmínky předchozí,“ dodává člen předsednictva Richard Hartmann.

Občané, kteří chtějí tuto příležitost aktivně využít, mohou kontaktovat hnutí prostřednictvím webu (ZDE), nebo zavolat na tel. č. 601 121 419.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Zdraví dětí, nebo raději spekulace?

20:37 Bohdan Babinec, Miroslav Josef Bezecný: Zdraví dětí, nebo raději spekulace?

Za měsíc začne školní rok. Jsou školy připravené? Naše snaha o ochranu lidí před coronavirem zatím v…