Helena Svatošová: Přinese novela zákona o policii preventivní složky?

22.03.2021 12:19

Sněmovní výbor pro bezpečnost a jeho podvýbor aktuálně důkladně projednávají novelu zákona o policii.

Helena Svatošová: Přinese novela zákona o policii preventivní složky?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Policejní vůz, ilustrační foto
reklama

Novela obsahuje mimo jiné dva toxické body: jde o zavedení možnosti používat jako důkazy v trestním řízení informace od zpravodajských služeb (tedy bez přehánění důkazy jako z kouzelníkova klobouku) a také o pravomoc sbírat citlivé osobní údaje prakticky na kohokoli, a to i když není stíhán ani pro přestupek.

Před oběma hrozbami jsme spolu s více než padesátkou právníků varovali už před rokem. Dopisem jsme upozornili i poslance a poslankyně.

Jak může takové zadržení z důvodu ideového profilu vypadat, dokazuje aktuální odškodnění, které vysoudil člověk držený skoro dva roky ve vazbě a nezákonně stíhán pro kompletně vyfabrikovanou přípravu teroristického útoku na vlak levicově extremistickou skupinou.

Soudy v tomto případě naštěstí zafungovaly a po letech všechny obviněné zprostily obžaloby, kterou upletla policie na základě účelově vytříděných zlomků odposlechů debat, které dlouhodobě iniciovali policejní provokatéři. (Žádné peníze však nenahradí mladým anarchistům martyrium trestního řízení a také se nenapraví celospolečenská škoda způsobená mediálním odrazem Kauzy Fénix.)

Policie se nikdy neomluvila, kauza vyfabrikovaná ambiciózním protiextremistickým policistou bez zábran neměla žádnou reflexi ani u policie, ani na státním zastupitelství, ani na vnitru – a teď máme na stole novelu, kde chce policie další pravomoci: zprocesňování informací z tajných služeb a preventivní složky, tak krásně zneužitelné proti nepohodlným lidem…

Jestli snese vyprovokovaná kauza Fénix díky mnoha zveřejněným komickým aspektům této policejní „práce“ přirovnání k Růžovému panterovi, novela může přinést o dost temnější Kafkův proces.

Helena Svatošová

Psáno pro digitalnisvobody.cz

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karol Hrádela: Upřímné blahopřání panu Hermanovi. Za cenu od sudetského landsmanšaftu (!)

21:37 Karol Hrádela: Upřímné blahopřání panu Hermanovi. Za cenu od sudetského landsmanšaftu (!)

Komentář na facebookovém profilu k udělení nejvyššího vyznamenání, Evropské ceny Karla IV., bývalému…