Institut Aleny Vitáskové: Pirueta Babišovy vlády na ERÚ aneb osvědčení „kádři“ ve fotovoltaickém tunelu se vrací

4. 8. 2019 14:15

Stará garda v novém kabátku je zpět na ERÚ

Institut Aleny Vitáskové: Pirueta Babišovy vlády na ERÚ aneb osvědčení „kádři“ ve fotovoltaickém tunelu se vrací
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Vitásková
reklama

V uplynulém týdnu jsme se nestačili divit. Vláda udělala politickou čistku na ERÚ? Nebo se jednalo skutečně o selhání třech členů Rady ERÚ z nichž jeden byl dokonce vládou jmenovaný předseda a to teprve před 4 měsíci.

Kroky vlády zdůvodnil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček, do jehož gesce ERÚ patří (dle EZ navrhuje jak členy Rady pro jmenování, tak pro odvolání). Selhání radních má být v tom základním, proč regulátor byl vůbec zřízen. Přijímali pokyny od třetích subjektů, tyto na energetickém trhu zvýhodňovali atd. Tudíž jedním slovem jednali v rozporu se zákonem, poškozovali spotřebitelé a občany, vytvářeli diskriminační podmínky pro ostatní účastníky energetického trhu. Tato vážná obvinění budou mít dopad, nejen u nás, ale pochopitelně i v Bruselu, Lublani (kde sídlí ACER). Pokud se jednalo o dlouhodobý jev, kdy ministr Havlíček (dle jeho slov) s bezpečnostními složkami vše věděl, tak mi jsou záhadou následující věci:

Proč tam již dávno nezasáhla policie, státní zástupci?

Proč neprovedli „pytlování“ dokumentů, jak to bylo zvykem za úřadování Vitáskové? Např. zásah několika desítek policistů, kteří přišli na ERÚ pro jmenovací dekret JUDr. Renaty Vesecké?

Pokud výše jmenováni členové rady ERÚ skutečně něco provedli, tak důsledky si musí nést nejen oni, ale i ti, kteří ve spolupráci s nimi takto energetický trh poškodili. Proč „policisté a státní zástupci“ již dávno nepytlují u těchto subjektů? Nebo již akce probíhá, jen je v „utajeném“ režimu? Tomu v Česku nevěřím!

Ať je to s pány Pokorným, Vlkem, Outratou jakkoliv, jedno je jisté, čeká je asi deset let tj. 3650 bezesných nocí. V případě, že nic nezákonného neprovedli a určitá část politicko-byznysového spektra se jich potřebovala zbavit, tak budou stejně stíhání, souzení, když budou mít štěstí, budou zproštěni. A když štěstí nebudou mít, tak půjdou sedět, přestože nic neprovedli.

Vraťme se k druhé straně mince. Po čistce dosadil premiér Babiš do předsednického křesla rady ERÚ pana Trávníčka. Ten na ERÚ pracoval jako ředitel regulace elektro do roku 2012. Pan Krejcar (ved. odd. obnovitelných zdrojů), který byl okamžitě propuštěn z ERÚ v roce 2012 za hrubé porušení ZP se vrací zpět, jako člen Rady ERÚ v srpnu 2017 na základě jmenování vlády Bohuslava Sobotky.

Oba pánové byli spolu-odpovědni za oblast nastavení výkupních cen pro podporované zdroje a nastavení podmínek výkupních cen i pro fotovoltaické elektrárny, což vedlo k fatálním důsledkům pro veřejné finance a enormní zátěž pro spotřebitele. Tento kolaps pak musela řešit vláda a podnikatelé v tomto sektoru se nestačili divit – dodatečné daně pro soláry jsou stále předmětem arbitrážních řízení a žalob na stát. Pře kompenzace je dlouhodobě vytýkána nejen Bruselem, ale dokonce Nejvyšším kontrolním úřadem. Na pochybení v nastavení vysokých výkupních cen u fotovoltaik (asi o 162 mld. Kč) podal ERÚ za vedení Vitáskové v r. 2013 trestní oznámení, které bylo státním zástupcem Radkem Mezlíkem a později NSZ Pavlem Zemanem odloženo.

V době, kdy ještě oba pánové (Trávníček, Krejcar) působili na ERÚ, tak se připravovala (tajně) neskutečná podpora pro biometan. Tento kousek již nestihli dotáhnout do konce. Na ERÚ nastoupila Vitásková a za obrovské pomoci médií vše v plném rozsahu zastavila. Prostě si parta na podporu biometanu dlouhých, „chudých“ šest let nesáhla.

Na rizika návratu „osvědčených kádrů“ do rady ERÚ (červenec 2017) jsem upozornila jak tehdejšího premiéra Bohuslava Sobotku, tak následně premiéra Andreje Babiše. Premiér Babiš návrat „osvědčených kádrů“ minulý týden výrazně posílil. Pochopitelně jsem souběžně upozorňovala ministry průmyslu a obchodu (jak Havlíčka v Sobotkově vládě, tak dále Hunnera, Novákovou), kteří nesli personální zodpovědnost za členy Rady ERÚ. Vůbec nic se nestalo, naopak situace se dále zhoršovala. Moje babička říkávala, že je to: „Házení perel sviním“…

Proč premiér Andrej Babiš vrací zpět na ERÚ takovéto osvědčené kádry v oblasti dotací se nemusíme snad ptát. Na dotacích je založen byznys lenivců, kteří by si svoji prací nevydělali ani na slanou vodu. Anebo se vlastně musíme ptát! Jaký tunel do veřejných financí a kapes nás všech se tu zase chystá, nebo je již připraven?

Jedno je jisté, na ERÚ vyhrála silnější skupina. O to víc by měli být bdělí poslanci parlamentu, aby znovu nenaletěli při schvalování legislativy, která má vytvořit podmínky pro beztrestné drancování státního rozpočtu, životního prostředí a snižování životní úrovně občanů.

Systém se totiž propracovává k dokonalosti. Již nestačí si vyrobit zákony, které mají „tunelování“ pokrýt. Když někdo stojí v cestě, tak ho odstraníme. A když nám i v tom dochází dech, tak to zastřeme tajemstvím, že důvody poškození energetického trhu, za které zodpovídá stát, jsou v utajeném režimu. Milióny občanů, statisíce podnikatelů a živnostníků se nesmí dovědět, v jakém rozsahu je stát poškodil? Takže zlodějny se před veřejností budou nyní zakrývat kouzelným slovíčkem: „Je to v utajovaném režimu.“

Ing. Alena Vitásková – předsedkyně IAV

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ivan Jordák: Omluva

13:32 Ivan Jordák: Omluva

02.06.2020 byl v Parlamentních listech uveřejněn můj článek, „Nebetyčná hloupost nebo odsouzení hodn…