Irena Dzjubová: Zastupování ruské menšiny přešlo v „rodinný byznys“

23.02.2019 21:50 | Zprávy

Kandidát na člena Rady od národnostní menšiny Igor Zolotarev není dobře vnímán (měkce řečeno) spolky ruské menšiny i jednotlivci, kteří se k této menšině hlásí a také českými spolky, které s příslušníky ruské menšiny úzce spolupracují. A toto se týká i spolku, který ho nominoval. Svojí činností si vysloužili mezi lidmi přezdívku „antiruská tradice“, což hovoří, myslím, za své.

Irena Dzjubová: Zastupování ruské menšiny přešlo v „rodinný byznys“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ruská vlajka

Za ty dlouhé roky, kdy pouze “lobby Zolotarev – Kelin“, se střídají na místě zástupce ruské menšiny nepřetržitě již od roku 2002, vznikla bohužel i nedůvěra v orgány, ve kterých zasedají. Co se týká jejich činnosti, tak kromě získávání dotací převážně pro svoji vydavatelskou činnost, účast na akcích financovaných VNM hl.m. Prahy a DNM, pořádání „politických přednášek“ v Domě národnostních menšin a vytěsňování ostatních spolků této menšiny z tohoto Vašeho domu, žádnou svoji činnost v rámci menšiny nevytváří.

Dá se říct, že tato činnost přešla v „rodinný byznys“ připojený na pravidelné financování ze státního rozpočtu, s trvalým bydlištěm v Domě národnostních menšin.

Irena Dzjubová

Dopis ministru vnitra, týkající se výběru kandidátů a jmenování do Rady Vlády pro národnostní menšiny:

Ministerstvo spravedlnosti ČR
Vyšehradská 16
128 10 Praha 2

Vážený pane Předsedo Rady pro národnostní menšiny, pane ministře,

my, předsedové a členové pěti spolků, sdružujících občany České republiky ruské národnosti patřící k tak zvané ruské národnostní menšině, vzhledem k Rezoluce CM/ResCMN(2017)8 o implementaci Rámcové úmluvy o ochraně národnostních menšin Českou republikou (pře-zkoumat, ve spolupráci se zástupci národnostních menšin, právní předpisy a správní politiky a postupy upravující zřizování, jmenování a fungování výborů pro národnostní menšiny; pře-zkoumat postupy pro jmenování členů výborů pro národnostní menšiny s cílem zajistit větší zapojení organizací národnostních menšin v tomto procesu, a zajistit, aby jmenovaní zástupci se těšili důvěře a podpoře národnostní menšiny, již reprezentují).

Obracíme se na Vás s prosbou analyzovat a případně projednat na vládě možnosti úpravy mechanizmu určení představitelů národnostních menšin v Radě pro národnostní menšiny.

Podle našeho mínění existující způsob jmenování člena Rady od národnostní menšiny (Statut Rady čl. 3 ods. 4 a)) je zastaralý a není průhledný.

Pro znázornění uvádíme, že se v Radě pro národnostní menšiny ruskou menšinu po dobu víc než 15 let střídavě zastupuji dva představitele jednoho a téhož spolku, a to Ruské tradice (viz. tabulka), kteří, nakolik je nám známo, jsou jmenování na tuto pozici pouze svou organizaci, nikoliv jinými.

Vzniká otázka, proč my, jako občane České republiky ruské národnosti, nemáme právo ovlivnit výběr svého představitele v tomto poradním orgánu vlády, který celé funkční období mluví i naším jménem?

Máme za to, že příslušná legislativa by měla uvolnit prostor pro vygenerování osobností, kteří by byli při zastupování stále širší členské základny ruské národnostní menšiny respektovány její většinou.


(zdroj ZDE)

Podepsali:
1. Ljubov Vondroušková, předsedkyně Ruského kulturní osvětového spolku na Moravě, z.s. Brno, IČ: 27026698.
2. Tamara Galynina, místopředseda spolku Ostravský ruský dům, Ostrava, IČ 27023672
3. Mikhail Dzyuba, předseda výboru, Všekozácký Svaz Českých zemí a Slovenska, z.s. IČ 22768416
4. Ing. Igor Šašurin, předseda spolku Sportovní klub SAMBO Praha spolek, IČ 26621100
5. Irina Šulc, předsedkyně výboru spolku Pražská veřejná rada, IČ 05975409

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Romana Křenková: Las Vegas v Praze

12:16 Romana Křenková: Las Vegas v Praze

Po několika letech konečně otevřeli obchodní dům Máj. Název ponechali z doby, kdy byl postaven. Náze…