Ivan Bednář: Leyenová - déja vu

07.02.2021 11:39

Může covid 19 rozložit Evropskou unii? Odpověď není optimistická – může. Na koronavirovou pandemii doplatí zřejmě jako první šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Loňského listopadu hovořila při nákupu očkovacích látek jako o „dojemném okamžiku jednoty“ a „úspěšném evropském příběhu.“

Ivan Bednář: Leyenová - déja vu
Foto: Repro Twitter
Popisek: Předsedkyně Evropské komise, Ursula von der Leyenová
reklama

Okamžik jednoty se ale zvolna rozplývá, očkování v Evropě se rozjíždí pomalu jako dýchavičný parní stroj, chybějí vakcíny. Společnost AstraZeneca dodá prý pouze polovinu ze slíbených 80 milionů dávek, opozdí se i dodávky ze společnosti Pfizer-Biontech. Evropskou unií zmítá hluboké rozladění.

Kritická jsou i německá média, která varují, že „úspěšný příběh“ by se mohl proměnit v největší politickou katastrofu von der Leyenové, která má za sebou nepříliš zdárné působení na německé politické scéně. Z pozice ministryně pro rodinu, když slibovala teplý oběd každému dítěti zdarma, rychle vycouvala, a s následky jejího působení v čele ministerstva obrany se prý Bundeswehr vzpamatovává dodnes. Pokud vám to připomene působení ministryně Karly Šlechtové u nás, nejste daleko od shody.

Anketa

Koho z těchto kandidátů byste volili za prezidenta republiky?

hlasovalo: 13068 lidí

Další kritici mluví o tom, že „zpackané nákupy vakcín jsou největším programem na zničení důvěry v EU v její historii.“ Předsedkyně komise Leyenová prý buď vědomě nemluvila pravdu nebo o znění smluv s dodavateli neměla ponětí. Obojí je samozřejmě špatně.

„Objednávali jsme příliš málo a příliš pozdě,“ kritizují postup šéfky komise německá média. Smlouvy s výrobci byly prý naformulovány neprofesionálně. Komise se soustředila jen na dosažení co nejnižší ceny. Německý vicekancléř Olaf Scholz prý během interního jednání vlády ztratil nervy a situaci kolem evropské objednávky vakcín označil slovem „Scheisse.“ Zastání má Leyenová už jen u dosluhující kancléřky Merkelové, která jí do funkce šéfky Evropské komise pomohla prosadit.

Von der Leyenová by se mohla stát jakýmsi obětním beránkem. Někteří němečtí politici už dnes hovoří o „ministerském dejavu.“

Von der Leyenová chybu hází na výrobce, kteří podle ní selhali. V Evropě zatím narůstá pocit frustrace a zklamání. Politici by ale měli zabránit tomu, aby tyto pocity převládly nad racionálním pohledem.

Podle bavorského premiéra Markuse Södera Evropská unie bez ohledu na vážnost situace při objednávání vakcín místo rychlého jednání spustila „typický byrokratický proces.“ Z původní myšlenky postupovat při nákupu vakcín společně, aby se o nedostatkové zboží nestaly dostihy jako tomu bylo na jaře při nákupu zdravotnického materiálu, vznikl nakonec největší problém.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Radomil Bábek: 15. květen – Den českých podnikatelů a živnostníků

21:37 Radomil Bábek: 15. květen – Den českých podnikatelů a živnostníků

Datum 15. května nebyl jako Den českých podnikatelů a živnostníků zvolen náhodou. Toho dne, přesně p…