Ivo Strejček: Zastropování jako vysvobození?

15.09.2022 21:33 | Komentář

Všem dnešním deníkům a ostatním médiím dominuje informace o včerejším vládním rozhodnutí zastropovat ceny energií. Už samo slovo „zastropování“ zřejmě v lidech vzbudí pocit „ulehčení“, snad i „zabezpečení“ před všemu myslitelnému se vymykajícím cenám elektřiny, plynu a konec konců i nafty. Je ovšem pocit „zase bude dobře“ správný a je na místě? Není v důsledku ono zastropování pouze formou legalizace, akceptace podmínek, které nám vnutily „zelené“ politiky a následně nastavili producenti a distributoři energií?

Ivo Strejček: Zastropování jako vysvobození?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Strejček

Vždyť pokud se před rokem obchodovala elektrická energie v cenách 50 euro/1 MWh a „zastropování“ se pohybuje kolem 200 euro/1MWh, pak nám elementární počty říkají, že naše „vládou ochráněné“ účty za elektřinu budou prostě čtyřikrát vyšší. To máme brát jako vysvobození?

Zastropování cen není žádná spása. Je to vytváření dalších nerovnováh v ekonomice. Je to další proinflační impuls. Umělá manipulace s cenou je opuštění základní informační kotvy na trhu, kterou cena je. Že se asi o trhu s energiemi mluvit nedá, neboť jeho dnešní podoba je výsledkem politických manipulací, je dávno jasné. A přesto rezignace na cenu jako informaci nám brání hledat pravé příčiny, proč ceny takhle blázní. Někdo bude mít snadnou odpověď: válka na Ukrajině. To sice souvisí, ale odpovědí není, neboť ceny energií začaly prudce stoupat vzhůru dávno před ruskou invazí. Skutečnou příčinou je „boj za klima“, snaha o „bezuhlíkovou Evropu“, což se ale říkat nesmí. Takže pokud proti takovým fantasmagoriím neprotestujeme a nebráníme se jim, pak je naší povinností trpělivě - až k chudobě - snášet důsledky prostředí znetvořeného klimatickými politiky. Aktuální ceny energií jsou informací, jejíž poselství evropská společnost nemá odvahu pochopit a tedy i řešit: jsou důsledkem Green Dealu a revoluční cesty k „beztřídní klimaticky neutrální společnosti“.

Snadnější chápání současných ekonomických a společenských problémů – opět neomylně hloupě – nabídla předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová. V svém propagandistickém rozhovoru pro Lidové noviny řekla: „… chci poprosit lidi, aby … spotřebovávali co nejméně plynu, protože jeho spotřebou pomáháme financovat Putinovi jeho běsnění na Ukrajině. I tak můžeme přispět k tomu, abychom v co nejkratší době odstranili celou příčinu – válku.“ Ergo, až skončí válka na Ukrajině, bude odstraněna veškerá příčina dnešních strastí? A takhle jednoduché to někteří lidé mají. Hrůza je, že současně rozhodují o našich osudech a ještě se u toho tváří, jak jsou nenahraditelně geniální.

Převzato z webových stránek Institutu Václava Klause

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Andrej Babiš byl položen dotaz

Nemyslíte, že si za vyhrocenou kampaň můžete do značné míry sám?

Nebyl jste to náhodou vy, kdo neuměl nic jiného než útočit na své protivníky? Řekl byste, že jste politik, co umí dělat kompromisy nebo ustoupit? Vždyť se proti vám staví i vlastní členové hnutí nebo bývalý koaliční partneři. Proč asi?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Petice za znovuprojednání Sazebníku poplatků České jezdecké fedrerace

20:39 Petice za znovuprojednání Sazebníku poplatků České jezdecké fedrerace

Svolání Rady ČJF a nové projednání Sazebníku poplatků