Ivo Valenta: Lidé v hrůze z nákazy zapomněli na jiná onemocnění

13.06.2021 9:09 | Komentář

Další lékaři potvrzují: Covidová pandemie přinesla fatální problémy v jiných zdravotních segmentech.

Ivo Valenta: Lidé v hrůze z nákazy zapomněli na jiná onemocnění
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivo Valenta

Snížení lidské aktivity, nárůst konzumace alkoholu, odkládání vyšetření i zákroků. K tomu nárůst depresí, úzkostí a poruch spánku. Třetina dospělých Čechů během pandemie přibrala na váze, čtvrtina přestala cvičit či zásadně omezila pohybové aktivity.

To ještě zdaleka není celý výčet sekundárních problémů, způsobených pandemií koronaviru. Již dříve potvrdilo mnoho lékařů zanedbání srdečních či mozkových příhod, a také onkologických nálezů, které jsou již ve velmi pokročilých stadiích – to vše má fatální dopady.

A jsou tu i komplikace mnoha dalších onemocnění – jen VFN v Praze hlásí meziročně například dvakrát více hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů a o 100 procent více hospitalizací pro jaterní choroby. Mohli bychom dlouze pokračovat.

Ano, vím, že koronavirus představuje riziko především pro ohrožené skupiny obyvatel. Měli bychom být zodpovědní a mít k nemoci respekt. Není však jen koronavirus. A nikdo mi nevymluví názor, že cíleně vyvolaná panika a mnohdy nesmyslná opatření napáchaly více škody než užitku. Lidé v hrůze z nákazy zapomněli na jiná onemocnění, případně jim nevěnovali pozornost, což řadu z nich bohužel bez nadsázky bude stát životy.

Nebylo to podle mne vůbec nutné...

Pozn. redakce: 75% podíl ve společnosti OUR MEDIA a.s., provozující server Parlamentní listy vlastní společnost SYNOT INVEST LIMITED podnikatele a bývalého senátora Iva Valenty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Richard Seeman: V Německu začala debata o povinném očkování

21:21 Richard Seeman: V Německu začala debata o povinném očkování

Vstup do restaurací, kin nebo na stadiony pouze s očkováním – podle kancléřského ministra Helge Brau…